Foto

Zamrznuté jazero Michigan vyzerá, že sa rozbilo na milión kúskov


videní: 2.4K

Pár týždňov či dní už vstupuje zimná eufória do srdca každého z nás. Stromček je vyzdobený, domovom vonia práve upečený medovník a nikto si nejde ľahnúť do postele, kým si nepozrie aspoň kúsok vianočného filmu. Ak ťa napríklad očarila rozprávka Frozen, mal by si si pozrieť jazero Michigan aj v realite!

V posledných rokoch sa pobrežie krásneho jazera Michigan premieňa na magickú ľadovú ríšu divov. Je to vďaka nízkym teplotám, ktoré dosahujú miestami až -46 °C. Prispieva k tomu aj polárny vír, ktorý bol zmrazený väčšinu zimnej sezóny a nízke teploty z neho vytvárajú krásne zamrznuté vlny a črepiny ľadu.

jazero michigan

jazero michigan

Keď sa vlny zrútili a stuhli, vytvorili sa tieto nádherné kopce ľadových rozbitých črepín. Už počas januára došlo k rýchlemu šíreniu sa ľadovej plochy. Prvý deň v roku začala na jednom percente a na konci januára už bola plocha ľadu na 40 percentách.

jazero michigan

Napriek tomu to nebolo po prvýkrát, keď sa matka príroda rozhodla pohrať s jazerom Michigan. Fotografi sú touto zázračnou scenériou fascinovaní už roky. Pobrežná hliadka USA však varuje ľudí, ktorí chcú zachytiť tento úžasný fenomén, pretože veľa z nich nepozoruje ľad iba z diaľky.

jazero michigan

Toto jazero má každý rok na svedomí niekoľko životov. Aj napriek tomu, že je veľmi populárne a v lete aj obľúbené na kúpanie, je plné zradných silných prúdov. Tie sa vedia pohrať s loďami a aj ľuďmi, a to hlavne v zime. Pri tomto jazere spomedzi Veľkých jazier (USA) by ste si mali dať naozaj pozor.

jazero michigan

Jazero je jedným z piatich Veľkých jazier v Severnej Amerike a je jediným v USA. Je to druhá najväčšia oblasť Veľkých jazier podľa objemu a tretia najväčšia plocha po jazere Superior a jazere Huron. Jazero Michigan síce nikdy úplne nezamrzlo, ale najbližšie bolo k tomu na prelome rokov 1993 a 1994, keď ľad pokryl 95 percent jazera. Išiel by si sa pozrieť na takúto nevšednú krásu až do USA?

 

Zdroj: healthyfoodhouse topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen