Zaujímavosti

Ako prebiehal vznik Slovenského štátu?

Vznik Slovenského štátu

videní: 1.7K

Hitler zrýchlil tempo. V podstate sa mu prepieklo všetko, na čo sa doposiaľ vrhol. V marci 1939 podstúpil veľké riziko. Bleskovo rozdelil Československo, pričom časť okupoval a z ďalšej si vytvoril vazala. Okrem iného – prezidenta Jozefa Tisa prinútili, aby podpísal vyhlásenie. Takto sa dá v skratke opísať vznik Slovenského štátu.

Pozrime sa v kratkosti na podrobnosti vzniku Slovenského štátu. Jozef Tiso prichádza do Berlína na Hitlerove pozvanie. Hitler mu ponúka možnosť vytvoriť samostatný Slovenský štát. V podstate ihneď. Vraj je to pre dobro Slovenska – pretože – ako mu práve hlásil Ribbentrop, a to bola lesť – na naše územie sa chystajú maďarské vojská sústredené pri hranici, a čo viac – na časť územia si nárokujú aj Poliaci. Tisovi zároveň predložili vyhlásenie o nezávislosti, dokonca preložené do slovenčiny. Tisovi sa podarilo aspoň vymôcť, že vyhlásenie dá na druhý deň schváliť slovenskému parlamentu.

Násilie prepuklo na ďalší deň, teda 15. marca, v čase, keď si Hitler pozval do Berlína československého prezidenta Háchu. Prijali ho síce s pompéznosťou, ale zaobchádzali s ním ako s vazalom. Hitler najprv spustil na delegáciu spŕšku nadávok.

Hitler nútil Háchu, aby podpísal vyhlásenie, že sa Čechy a Morava podriaďujú Nemeckej ríši. Keď sa Hácha zdráhal, veliteľ letectva a jeden z najväčších zloduchov spomedzi nacistov – Göring, mu ľútostivo povedal: „Veľmi by ma mrzelo, keby som ráno krásnu Prahu musel zmeniť na rumovisko.“ Hácha odpadol, vzkriesili ho injekciou. Napokon podpísali. Okupácia Čiech a Moravy sa začala.

Poliaci, ďalší v poradí, sú však neoddanejší a navyše majú zmluvy s inými krajinami. Nacisti sa však nezastavili pred ničím. Gisevius píše: „Alfa a omega všetkých Hitlerovských úvah je použitie násilia …“ Nebolo porady, na ktorej by nebol spomínal vojnu. Ak chcel zdolať Poliakov, musel sa spojiť so Sovietskym zväzom. Z archívov dnes už vieme, že Sovietsky zväz od začiatku svojho jestvovania netúžil po ničom inom ako po svetovej proletárskej revolúcii.

Dva systémy plné vzájomnej nenávisti sa spojili a vykročili so zbraňou v ruke s cieľom podrobiť si Európu.

Zdroj: Wiki | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen