Zaujímavosti

Niektoré skaly sú prírodné solárne panely, pretože konverzujú svetlo na elektrinu

Niektoré skaly sú prírodné solárne panely, pretože konverzujú svetlo na elektrinu

videní: 939

Predtým, ako ľudia postavili solárne články, aby premenili svetlo na elektrinu a možno ešte predtým, ako ho rastliny uložili ako chemickú energiu, robili skaly to isté. 

Sú to prvé príklady prirodzenej, ale nebiologickej premeny svetla na elektrinu a zdá sa, že je to vlastne bežne vyskytujúce sa na povrchových náteroch hornín nachádzajúcich sa v čínskych púšťach. Tento proces môže dokonca zohrávať dôležitú úlohu pri vytváraní obývateľnej zeme.

Mnohé púštne skaly majú tenké povlaky zo železa a mangánu. Pri skúmaní vzoriek z púšte Gobi za jasného svetla našiel profesor Anhuai Lu z Pekingskej univerzity na povrchu elektrické prúdy, ale len v blízkosti ložiska týchto kovov. Povlaky sú tiež pomerne stabilné, takže generácia pravdepodobne trvá celý deň.

Predstavte si však, že by ste mohli nabíjať svoj telefón z kameňa, ak by ste uviazli v púšti s vybitou batériou. Prúdy sú malé, Lu hlási v zborníku Národnej akadémie vied , aj keď sú kamene vystavené svetlu niekoľkokrát silnejšiemu ako je samotné Slnko.

Menej ako 1/10 000 fotónov na slnečnom svetle sa premieňa na pohyblivé elektróny povlakmi bohatými na mangán a tie, ktoré sú ťažké v samotnom železe, sú ešte horšie. To je porovnateľné s komerčnými solárnymi článkami, ktoré sa na správnych vlnových dĺžkach približujú k 100 percentám.

Na druhej strane, ak tieto laky pokrývajú väčšinu z 35 miliónov štvorcových kilometrov (13 miliónov štvorcových míľ) púští na celom svete, mohlo by to spôsobiť značné kumulatívne účinky. Ľudia nemôžu mať žiadny spôsob, ako využiť tento zdroj, ale fotoelektrotrofné baktérie sú inou záležitosťou. Ostatní výskumníci stimulovali rast niektorých baktérií pomocou minerálov, ktoré premieňajú slnečné svetlo na elektrinu.

Takže stále žije nádej na objav, ako je tento. Tieto skaly by mohli pomôcť pri hľadaní lepších solárnych panelov. Niektoré z baktérií možno odčerpávajú tieto prúdy, a tak z oxidu uhličitého vyžarujú oxid uhličitý, aj keď ešte nevieme, či to predstavuje hlavný prepad uhlíka, hovorí Lu.

Lu zistil, že koncentrácie mangánu v týchto dyhách môžu byť 100-krát vyššie ako v tele skaly, ale len na povrchoch vystavených slnečnému žiareniu. Pokusy ukázali, že povlaky bohaté na mangán rýchlo rastú pod silným viditeľným alebo ultrafialovým svetlom, ale v tieni veľmi pomaly, ak vôbec.

Preto by mohol existovať cyklus, v ktorom slnečné svetlo stimuluje látky bohaté na mangán, ktoré potom zvyšujú výrobu energie. Tieto povlaky bohaté na mangán majú dostatočný chemický potenciál na premenu vody na kyslík, hoci opäť nevieme, ako je to celosvetovo významné.

Zdroj: iflscience | topdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen