Zaujímavosti

Vplávali sme do mora, takého pokojného, že sme ho nazvali Tichý oceán

Vplávali sme do mora, takého pokojného, že sme ho nazvali Tichý oceán

videní: 2.2K

Presne tak nejak končila jedna z pasáží zápiskov človeka, ktorý vyplával s moreplavcami, ktorí podľahli zlatej horúčke. Nie zlatej horúčke v pravom zmysle slova. Boli to moreplavci, ktorí sa vybrali do neznáma s vierou, že objavia cestu do Indie. Človek, ktorý netúžil po objavení cesty do Indie a následnom zbohatnutí, sa volal Antonio de Pigafetta. Práve on túžil po poznaní.

Dňa 21. októbra 1520 sa výprava na čele s Magellanom vybrala hľadať kratšiu cestu do Indie. Práve v tento deň našli priechod cez nový kontinent a Tichý oceán. Ale poďme od začiatku. Viac ako skúseností a poznatkov mali nádej. Nádej, že sa dostanú k rozprávkovému bohatstvu.

Pri Kanárskych ostrovoch ich síce zastihlo bezvetrie, potom prežili búrku, no dobrá nálada medzi moreplavcami pretrvávala aj naďalej. Plaviť sa do neznámych končín je veľká odvaha. S pribúdajúcimi dňami plavby do neznámych končín vzrastala nespokojnosť medzi mužmi na palubách lodí. Človek na čele výpravy – Magellan im predsa sľuboval, že sa prielivom dostanú do neznámeho mora a odtiaľ do Indického oceána, k Ostrovom korenia, no ešte stále mieria na juh a prieliv nikde.

Dni pribúdali. Nádej sa pomaly ale isto strácala. Spoločníkom námorníkov sa stala tmavá obloha, vietor, chlad a pusté pobrežie. Preskúmali množstvo zálivov, o ktorých predpokladali, že sú prielivmi. Realita však bola iná. Napätie sa vystupňovalo do takej miery, že na palube prepukla vzbura. Magellan ju len horko ťažko potlačil.

Deň D bol spomínaný 21. október. Na námorníkov sa usmialo šťastie. Podarilo sa im objaviť prechod cez nový kontinent. Slávnostnú chvíľku zaznamenal práve Antonio de Pigafetta: „ Vodná úžina, nepretržitý sleď križovatiek, bludisko zákrut a záhybov, zálivov a fjordov v žiadnom prípade nemôže byť riekou. Voda zostáva rovnako slaná a rovnako hlboká, na pobreží sa pravidelne a rovnomerne strieda príliv s odlivom. Po dlhých dňoch sme našli východ… Vplávali sme do mora takého pokojného, že sme ho pomenovali Tichý…“

Z Tichého mora sa napokon vykľul oceán. Oceán väčší a rozsiahlejší, ako všetky svetadiely dokopy. Najväčší oceán na Zemi. Aj ho teda premenovali na oceán. Časom sa však ukázalo, že nie je až taký tichý. Keď sa rozzúri, vie aj s veľkými loďami poriadne zamávať.

Bola to práve Magellanova výprava, ktorá oboplávala zemeguľu ako prvá.

Zdroj: BoredPanda | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen