Foto

NASA po prvýkrát zachytila prekonanie zvukovej bariéry lietadlom. Výsledok je fascinujúci

NASA po prvýkrát zachytila prekonanie zvukovej bariéry lietadlom. Výsledok je fascinujúci

videní: 6.4K

NASA zachytila najmodernejšie snímky nadzvukových rázových vĺn lietadiel, ktoré odhaľujú, ako sa tieto vlny pohybujú a vzájomne pôsobia. Experiment bol vykonaný v snahe získať nové poznatky, ktoré by umožnili skonštruovať rýchlejšie lietadlá, aby sa vytvoril zvukový boom. Na zachytenie úžasných záberov vesmírna agentúra použila novo vylepšenú technológiu fotografovania vzduch-vzduch, ktorá bola zdokonaľovaná celé desaťročie. Pomocou tejto technológie dokázala NASA zachytiť interakciu rázových vĺn z dvoch lietajúcich nadzvukových lietadiel.

Keď fyzik T.T. Heineck z výskumného centra Ames vo výskumnom centre NASA v Kalifornskom Silicon Valley prvýkrát uvidel dlho očakávané fotografie, nedokázal skrývať nadšenie. Povedal, že agentúra si ani len vo sne nepredstavovala, že budú fotografie také krásne. „S týmto modernizovaným systémom máme rádovo vyššiu rýchlosť a kvalitu našich snímok oproti predchádzajúcemu výskumu,“ dodal vedec.

nasa_boom_1

Let sa uskutočnil v centre Armstrong Flight Research Center v Kalifornii počas leteckej série AirBOS (Air-to-Air Background Oriented Schlieren). Na fotografii vyššie sú dve nadzvukové lietadlá T-38 od US Air Force, ktoré vo vysokej rýchlosti leteli len 9 metrov od seba. Fotografie boli zachytené dvojmotorovým turbovrtuľovým výskumným lietadlom B-200, ktoré letelo vo vyššej nadmorskej výške ako dvojica T-38. Vedúci projektu AirBOS, Heather Maliska, povedal: „Najväčšou výzvou bolo získať správne načasovanie. Som maximálne spokojný s tým, ako to tím dokázal zachytiť.“

Aerial view cityscape from airplane at summer

Výskumníci použili technológiu fotografie, ktorá je známa ako Background Oriented Schlieren (BOS) alebo jednoducho Schlieren. Táto technika umožňuje použitie fotografického zariadenia na vizualizáciu vzduchu, tepla a zvuku pri 1400 snímkach za sekundu, čo výskumníkom uľahčilo zachytenie väčšieho počtu fotografií. Výsledok – neuveriteľne ostré a ohromujúce fotografie rázových vĺn, ktoré podľa NASA „vznikajú, keď lietadlo letí rýchlejšie ako rýchlosť zvuku. Rázové vlny produkované lietadlami sa spájajú, keď cestujú atmosférou a spôsobujú sonický boom.“

nasa_boom_4

Pôvodne vytvorené fotografie boli monochromatické (v odtieňoch sivej, ako je znázornené na fotografii nižšie), no NASA sa rozhodla ich “vyfarbiť” a zvýrazniť tak zmeny tlaku. Fotografie budú študované, aby prispeli k vývoju X-59 Quiet SuperSonic Technology. Podľa NASA je cieľom vytvoriť nadzvukové lietadlo, ktoré by neprodukovalo zvukový boom.

nasa_boom_3

NASA v decembri 2017 oznámila, že úspešne dokončila sériu letových skúšok v Armstrong Flight Research Center v Kalifornii. Agentúra potom vyjadrila nádej, že bude schopná vizuálne zachytiť rázové vlny v blízkej budúcnosti. Nižšie uvedená fotografia zobrazuje stíhačku T-38 v transonickom stave, čo znamená, že lietadlo prechádza z podzvukovej rýchlosti na nadzvukovú. Nad a pod lietadlom je možné vidieť rázové vlny. Tieto rázové vlny sa šíria od lietadla a sú počuť na zemi ako sonický boom. Vesmírna agentúra vtedy uviedla, že na to, aby bolo z takejto fotografie možné získať smerodajné dáta, je potrebné nasnímať ju z paluby inej stíhačky. A presne to sa aj stalo a výsledok vidíš vyššie. 🙂

nasa_boom_2

Zdroj: BoredPanda | Armstrong Flight Research Center | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore
});

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov