Zaujímavosti

Epidauros: Úžasná akustika antického divadla udivuje aj dnes

Epidauros: Úžasná akustika antického divadla udivuje aj dnes

videní: 4.0K

Aj po mnohých rokoch neprestáva udivovať akustika gréckeho antického divadla nielen turistov, ale aj odbornú verejnosť. Postav sa dole. Povedz pár slov. Pokojne potichu, alebo aj šepotom. A aj v poslednom rade antického divadla bude divák zreteľne počuť, čo zbor spevákov alebo hercov na javisku predvádza. Toto architektonické dielo sa nachádza v meste Epidauros

Bol si niekedy v Grécku? Grécko je krásna krajina. Okrem mora už tradične navštevujú turisti aj jeho pamiatky. Jedna z najpopulárnejších je práve antické divadlo v meste Epidauros. Jeho výborná akustika je známa po celom svete. Turistickí sprievodcovia ju radi demonštrujú zapálením zápalky, či hodením mince o zem. Zvuk sa šíri neuveriteľne. Aj v úplne hornej rade je všetko počuť zreteľne a tak si divák aj pred mnohými rokmi mohol vychutnať predstavenie.

Hovoríme o divadlách, ktoré predvádzali klasické diela Sofokla alebo Euripida. Pýtate sa na ich históriu? Grécke divadlo má svoj pôvod v kulte nespútaného boha vína – Dionýza. Predstavenia, ktoré boli usporadúvané práve na jeho počesť sa stali čoraz viac obľúbenými. Navštevovalo ich stále viac a viac nadšených divákov.

Kapacitne už nepostačoval svah pri úpätí akropoly. Tento problém bolo potrebné riešiť. Nachádzame sa v 4.storočí pred našim letopočtom. Začali sa osádzať najprv drevené a neskôr kamenné rady sedadiel. Práve vtedy Grécko získali architektonické pamiatky, ktoré dnes navštevujú milióny turistov z celého sveta. Neskôr začali Gréci stavať divadlá vo svahu v tvare polkruhu. Okrem iného sa snažili, aby do celkového umeleckého diela zapojili aj okolitú krajinu. Naproti tomu – rímski inžinieri budovali mohutné základy, takže divadlo mohlo stať takmer kdekoľvek.

Jedno z najkrajších divadiel staroveku sa nachádza v Epidaurose, ktoré leží na Peloponéze, asi 60 kilometrov južne od Korintu. Je preslávené predovšetkým svojou neskutočnou akustikou. V žiadnom z antických divadiel nie je lepšie rozumieť, čo sa na javisku odohráva. Práve toto divadlo sa stalo predmetom skúmania vedcov. Po dlhotrvajúcich úvahách a testoch sa vedomostne posunuli. Zistili, že dôležitú úlohu mala premyslená koncepcia stavby, pri ktorej sa uplatnili vedomosti veľkého učenca Pythagora – predovšetkým pentagram a zlatý rez. Tým vznikol skvelý akustický priestor. A to nie je všetko. Ďalšia príčina má spočívať v meteorologickom fenoméne. V Epidaurose vanie vietor väčšinou tak, že slová z javiska odnáša do hľadiska a slúži tak ako zosilňovač hlasov.  Štúdia z roku 2007 zistila, že dôležité je aj usporiadanie sedadiel, ktoré majú za úlohu eliminovať všetky rušivé zvuky. Predovšetkým nízkofrekvenčné tóny.

Zdroj: | topdesat
Zdroj titulnej fotografie: Merlin, CC BY-SA 3.0, Link

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen