Zaujímavosti

Archeológovia našli hromadný hrob zaniknutej ľudskej civilizácie

Archeológovia našli hromadný hrob zaniknutej ľudskej civilizácie

videní: 5.7K

Archeológovia našli v Bolívii starý hromadný hrob, ktorého vek sa odhaduje na 500 rokov. S informáciou prišiel portál Phys.org.

Archeológovia našli telesné pozostatky viac ako sto predstaviteľov pôvodných národností Južnej Ameriky. Pozostatky boli nájdené asi 20 kilometrov od hlavného mesta Bolívie – La Pazu – v blízkosti mesta Viacha. Niektoré lebky sa vyznačovali pretiahnutým tvarom, čo poukazuje na vysoké postavenie ich “majiteľov”. Odborníci okrem toho vykopali vyše 30 hlinených nádob, ktoré užívali Inkovia pri svojich rituáloch.

[adrotate group=”11"]

Samotný cintorín bol založený pôvodne predstaviteľmi národnosti Pacajes. Táto národnosť bola súčasťou národnostného zloženia jedného z kráľovstiev národa Ajmara. Národnosť Pacajes sa objavila približne v roku 1200 n. l. Po úpadku Tiwanaku – andskej civilizácie, ktorej rozkvet pripadá na obdobie rokov 700 až 900 n. l. Rovnako ako mnohé iné civilizácie Mezoameriky a Južnej Ameriky zanikla civilizácia Tiwanaku kvôli aridizácii klímy. Svoju úlohu zohralo aj to, že jeho hlavné mesto dobyl kmeň Ajmara. Koncom 15. storočia boli územia kmeňov Pacajes a Ajmara dobyté Inkami.

Okrem hlinených nádob bolo vykopaných viac ako 150 bronzových ozdôb, vrátane náhrdelníkov, náramkov, vencov a brošní. Podľa slov vedcov, aj keď bol hrob v minulosti vydrancovaný, podáva tento objav informácie o sociálnej hierarchii starobylého národa. Pozostatky boli prepravené do archeologického strediska pre ďalší výskum, po ktorom budú uložené v múzeu mesta Viacha.

Zdroj: Sputnik | topdesat

b
Komentáre
Hore