TOP 10

Príbeh a záchrana thajského futbalového tímu sa dočkali prvého dokumentu

záchrana

videní: 3.3K

Od okamihu, keď sa objavila znepokojujúca správa o tom, že dvanásť mladých thajských futbalistov a ich 25-ročný tréner uviazli v jaskynnom komplexe pri hraniciach s Mjanmarskom, celý svet napäto sledoval podrobnosti o ich záchrane. To, že skupina v jaskyni uviazla na viac ako dva týždne, a následná mobilizácia záchranárov z celého sveta sú jasnými dôkazmi toho, ako silný môže byť ľudský duch. Náhla tragická smrť jedného z potápačov, ktorý sa podieľal na záchrannej misii, navyše podčiarkuje závažnosť celej situácie. Ich záchrana sa dočkala prvého dokumentárneho seriálu.

Teraz, keď sú všetci členovia futbalového tímu z jaskyne vonku, sa načŕta veľa otázok. Ako sa tam chlapci dostali? Ako mohli prežiť skoro dva týždne bez jedla a bez toho, aby vedeli plávať? V akom budú fyzickom a duševnom stave? Čo bolo potrebné k tomu, aby sa skupina z tejto zradnej jaskyne dostala, a prečo predstavovala jedinečná geologická charakteristika tejto jaskyne pri záchrannej misii toľko problémov? Záchrana z thajskej jaskyne bude prvou dokumentárnou reláciou, ktorá preskúma všetky uhly pozoruhodnej záchrannej operácie.

Dokument stanice Discovery s názvom Záchrana z thajskej jaskyne vznikol v spolupráci s ITN Productions. Hovorío ľudskej dráme a zároveň ukazuje vedecký aspekt celej záchrannej misie, ktorá sa môže radiť k jednej z tých najnáročnejších a najnapínavejších v ľudskej histórii. Tvorcovia dokumentu mali exkluzívny prístup k mužom a ženám – vrátane rodinných príslušníkov chlapcov – ktorí touto misiou žili. Záchrana z thajskej jaskyne sa sústredí na triumf ľudského ducha a na prevratné technologické inovácie, ktoré boli pri tejto neuveriteľnej záchrane využité.

Hodiny ubiehajú a podľa predpovede hrozia monzúnové dažde. Záchranári v jaskyni aj na zemi plánujú ďalšie kroky. Film využíva rôzne spôsoby na načrtnutie celkového obrazu toho, čo chlapci i záchranári prežívali, a ako mohli hrdinskí potápači dosiahnuť takmer nemožné. Objavia sa v ňom rozhovory s lekármi aj odborníkmi na duševné zdravie, renomovanými inštruktormi potápania v jaskyniach a poprednými svetovými záchranári.

10. júla, teda po osemnástich dňoch, si mohol celý svet konečne vydýchnuť. V tento deň boli totiž zachránení poslední chlapci aj ich tréner. Aktuálne sa všetci pýtame a snažíme sa porozumieť tomu, čo sa stalo. Ako by sa koniec tohto príbehu mohol líšiť, keby bola záchrana vykonaná len trochu inak. Dokument Záchrana z thajskej jaskyne pre Discovery Channel vyrobila spoločnosť ITN Productions.

Zdroj: BoredPanda | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov