TOP 10

Včely: 10+ vecí, ktoré si nevedel o najdôležitejšom hmyze na svete

Včely

videní: 17.4K

Asi jedna tretina dodávok potravín na svete je možná len vďaka jedinému hmyzu. Včely. Tie sú zodpovedné za to, že si môžeš pochutnávať na ovocí a zelenine od jabĺk a pomarančov až po cibuľu či avokádo.

To je obzvlášť pôsobivé, ak si uvedomíme, aké malé včely sú. Keďže ich počet je ohrozený a počet kolónií neustále stúpa, je dôležitejšie než kedykoľvek predtým lepšie pochopiť bzučiaci hmyz a prácu, ktorú robí.

1. Len samičky včiel ťa môžu „uštipnúť“

sun-flower-hummel-summer-garden-162353

Existujú tri druhy včiel – robotnice, kráľovné (alebo matky) a trúdy. Všetky robotnice a kráľovné sú samičky, a preto majú žihadlo, ktoré okrem obrany funguje aj ako modifikované zariadenie na kladenie vajíčok.

 

2. Trúdy nielen, že nemajú žihadlá, ale taktiež nezbierajú nektár

pexels-photo-327050

Jediným dôvodom existencie trúdov je oplodňovanie kráľovnej. A po vykonaní tejto svojej životnej úlohy umrú. Doslova im po párení odpadne penis.

 

3. Priemerná robotnica za život vyprodukuje asi jednu dvanástinu čajovej lyžičky medu…

insects-hymenoptera-apis-mellifera

 

4. …čo nie je tak málo, ak vezmeme do úvahy, že včely žijú približne 6 týždňov

pexels-photo-461099

 

5. Na 500 gramov medu potrebujú včely opeliť približne 2 milióny kvetov

forget-me-not-hoverfly-fly-flower-60579

Dva. Milióny. Okrem toho na tento účel preletia približne 90-tisíc kilometrov… Takže teraz je ten správny čas mať pred včelami trochu viac rešpektu. 🙂

 

6. Včely sú jediným hmyzom, ktorý produkuje niečo, čo môžu ľudia jesť

pexels-photo-1101197

Na svete existuje obrovské množstvo druhov hmyzu. Chrobáky, mravce a motýle majú výhody pre ekosystémy ako celok, no med je jedinečnou látkou a existuje len vďaka včelám.

 

7. Včely produkujú med rovnakým spôsobom už 150 miliónov rokov

hummel-fictional-insect

Len pre porovnanie, prvé fosílie homo sapiens sú staré približne 315 000 rokov.

8. Áno, včela po bodnutí umrie

pexels-photo-953766

Včely dokážu bodnúť viackrát za predpokladu, že im ostane žihadlo. To sa ale v prípade bodnutia človeka nestáva a žihadlo ostane zaseknuté v koži, čo vedie k pomerne rýchlej smrti. A predpokladá sa, že včely nevedia, že ich bodnutie bude pre ne smrteľné.

 

9. Včela ťa dokáže rozoznať

pexels-photo-774242

Včela dokáže rozpoznať jednotlivé ľudské tváre. A to všetko s mozgom o veľkosti sezamového semena!

 

10. Včely, osy a sršne sú smrteľnejšie než medvede, aligátory a žraloky dokopy

bee-pollen-nectar-yellow-67560

Naši užitoční lietajúci kamaráti spôsobili v Spojených štátoch v priemere 58 úmrtí ročne v rokoch 2001 – 2013, zatiaľ čo medvede, aligátory a žraloky zabili po jednej osobe.

 

11. Kráľovné si môžu zvoliť pohlavie lariev

pexels-photo-395241

 

12. Včely mávajú krídlami až 11.000-krát za minútu…

pexels-photo-460961

Vďaka tomu včelu dokážeme počuť už zdiaľky. Bzzzzz!

 

13. …aj keď podľa známych fyzikálnych zákonov by lietať vlastne nemali

bee-bumblebee-insect-macro

Včely majú štyri krídla – dve veľké a dve malé – vďaka ktorým dokážu zdvihnúť svoje malé okrúhle telá do vzduchu. Krídla sa krútia a otáčajú a robia krátke a rýchle pohyby, ktoré pomáhajú zdvihnúť hmyz zo zeme a za bzučiaceho zvuku miznú v diaľke. Vedci však pohyb včelích krídel dlho skúmali, pretože podľa všetkých známych fyzikálnych zákonov by letieť nemali. Až sa napokon zistilo, že práve otáčavý pohyb krídel im umožňuje let.

 

14.Včely sú ako ľudia – zbožňujú kofeín

pexels-photo-928968

Keď výskumníci pridali k nektáru kofeín, včely naňho pozitívne a vracali sa ku kofeínovanému nektáru namiesto verzie bez kofeínu.

 

15. Ak chceš byť ich kamoš, nasaď si aspoň 3 druhy kvetov

pexels-photo-928966

V ideálnom prípade budú tieto rôzne druhy kvitnúť v rôznych ročných obdobiach, čo spôsobí predĺženie opeľovania. Organizácia na ochranu včiel navrhuje šafrán a hyacint a divoký šeřík; krasuľku, echinaceu a náprstník na leto; a cíniu, hamamel a zlatobyľ na jeseň. Včely tiež milujú jednotlivé kvety ako sú sedmokrásky a nechtíky.

 

Bonus: Včely sú veselé tvory, ktoré sa dorozumievajú pomocou tanca 🙂

Tancujú, aby svojim ostatným spolubývajúcim z úľa ukázali, kde je najlepší zdroj jedla.

Zdroj: BuzzFeed | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen