Zaujímavosti

Hudba pôsobí na naše bunky aj na imunitu

hudba

videní: 3.0K

Ako kvalifikovaná učiteľka a výchovná poradkyňa mala vždy blízko k ľuďom, dnes k ním hovorí predovšetkým hudbou ako muzikoterapeutka. Magda Blahová je dnes síce už v dôchodku, to jej však nezabránilo byť naďalej aktívnou a pomáhať ľuďom. Naopak sa teraz môže plne a ako sama hovorí s radosťou, potešením, úctou aj pokorou dať na cestu dobrovoľníčky a druhým niečo ponúknuť a odovzdať. Svoje úsilie zamerala na Alzheimerovu chorobu. A liekom je hudba.

Pred viac ako 10 rokmi mala Magda Blahová možnosť sa pri seminári zameranom na expresívne terapie zoznámiť na vlastnej koži so špecifickou metódou, pracujúcou s hudbou na princípe akustických zákonov a za použitia prirodzeného ladenia – s celostnou muzikoterapiou. To, akým spôsobom na ňu zapôsobila celostná muzikoterapia, aký jej priniesla osobný prežitok, vlnu energie i duševnú pohodu, ju oslovilo. Na vlastnom tele mohla pozorovať jej zdravotné účinky a sama začala túto terapiu, používajúcu špecifickú hudbu, ktorá prirodzene a fyziologicky harmonizuje bunkovú tekutinu, čím ovplyvňuje napríklad metabolizmus alebo imunitu.

20170425_081125

Celostná muzikoterapia existuje v Českej republike už od roku 1991 vo forme metódy PaedDr. Lubomíra Holzera (CMLH), ktorý je tiež jej autorom aj lektorom v rámci programu celoživotného vzdelávania na Filozofickej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci. Hudba všeobecne má terapeutické účinky a vplyv na naše emócie a zážitky. Hoci dnešná hudba, ktorá využíva temperované upravené ladenie založené na umelom usporiadaní tónov, môže prinášať príjemné pocity, hudba s prirodzeným ladením a pri použití výšky ladení a1 = 432 Hz, hraná na ručne vyrábané hudobné nástroje z prírodných materiálov, dokáže ísť ešte ďalej a priniesť preukázateľne najhlbšie a najúčinnejšie terapeutické účinky.

„Staroba je doba, a dobre sa to nehovorí, ba hovorí sa to ťažko, doba, kedy už od teba nikto nič nečaká, doba, kedy už od teba nikto nič nechce“.

„Celostnú muzikoterapiu aplikujem v pasívnej forme, kedy ležiacim klientom spievam a hrám na nástroje s prirodzeným ladením ako napr. dažďovú palicu, kalimbu, tibetské misy, zvončeky a kartálky, gong, didgeridoo, djembe, šamanský rámový bubon alebo na ústnu harfu. Druhú možnosťou je potom kombinovaná forma, pri ktorej sa snažím klientov tiež aktívne zapájať,“ opisuje muzikoterapeutka Magda Blahová svoje pravidelné hodiny, ktoré ako dobrovoľníčka poskytuje klientom v Alzheimercentru v Zlíne. Tu má pre svoju činnosť ideálne podmienky a teší ju aj prístup vedenia a personálu zariadenia, ktorí jej vychádzajú maximálne v ústrety. Vďaka zapojeniu do celoštátneho vianočného projektu Českého rozhlasu Ježiškove vnúčatá sa napríklad pre zariadenie podarilo pre klientov získať dva bubny djembe, hudobnú žabku, prírodné perkusie a hrkálky.

20170421_093640

„Pri hre na djembu, balafon, kalimbu, maracas, shaker alebo na hrkálky dochádza k pravidelnému striedaniu ľavej a pravej ruky a tým k stimulácii pravej a ľavej mozgovej hemisféry a následne k ich prepájaniu. Jednotlivé bloky potom prekladáme vlastnou hrou a spevom na relaxáciu klientov,“ vysvetľuje pani Blahová princíp terapie a potvrdzuje, že výsledky je možné pozorovať bezprostredne: „Klient s dovtedy bezemočním výrazom v tvári so mnou nadviaže očný kontakt či ma slovne pozdraví, iní napríklad začnú tancovať s rukami nad hlavou, bubnovať si alebo pospevovať . Pri relaxácii zase vnímame, ako sa klienti celkovo uvoľňujú, môžu si odkašľať, voľne dýchať, upokojujú sa.“

hudba

Hudba v prirodzenom ladení súznie s človekom na všetkých úrovniach, vo všetkých systémoch a funkciách. Klinická merania preukázala, že dochádza k postupnému odzneniu emočných, psychických aj telesných tenzií, k spomaleniu a upokojeniu tepu, ustaľuje sa krvný tlak, aktivita mozgu prechádza do relaxačnej hladiny alfa. Celostná muzikoterapia sa ako špecializovaný prostriedok neverbálnej komunikácie okrem oblasti práce so seniormi postihnutými Alzheimerovou chorobou či iným typom demencie významne uplatňuje aj u klientov s mentálnym postihnutím, s poruchami správania, emócií či zmyslového vnímania. Prináša výsledky u jedincov s vadou reči alebo tiež pri poruchách autistického spektra, u osôb s ADHD, trpiacich epilepsiou alebo neurologickými až psychiatrickými ťažkosťami.

20170421_093331

„Pani Blahová je úžasný, empatický a trpezlivý človek, nadšený pre tému celostnej muzikoterapie. Stále sa v tejto oblasti vzdeláva a má snahu svojim aktívnym zapojením skvalitniť život klientom v našom centre, pretože si uvedomuje, ako sú emócie a všetky prežitky pre ľudí s Alzheimerovou chorobou dôležité. Všetko, čím sa podarí u našich klientov navodiť pocit spokojnosti, istoty a prejavené radosti, je veľmi významné a berieme to ako malú výhru,“ váži si už takmer dvojročnú spolupráce s muzikoterapeutkou Helena Nováková, riaditeľka Alzheimercentra Zlín. Aj preto ju v roku 2016 nominovali na ocenenie Dobrá duša udeľované za dobrovoľnícku činnosť spoločností Hartmann-Rico a MPSV a nebolo vlastne ani prekvapením, že v rámci tohto projektu získala čestné uznanie.

original

Zdroj: Alzheimercentrum / topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen