Zaujímavosti

Muscae volitantes. Lietajúce mušky, ktoré máme stále pred očami

Muscae volitantes

videní: 12.1K

Určite si si ich niekedy všimol. Plávajú pred očami a najčastejšie ich pozorujeme pri čítaní z papiera alebo pri pohľade na bielu stenu. Ak si sa niekedy pokúšal zaostriť na jednu z týchto škvrniek, potom vieš, že sa to nedá. Pri pohybe oka rýchlo zmiznú a po chvíli sa opäť vrátia. Podľa toho dostali svoj názov muscae volitantes, čo znamená lietajúce mušky.

5558

O čo sa jedná? Ak žmurkneš bez pohybu oka a škvrnka zmizne, ide o špinku v oku. Ak ale žmurkneš a škvrnka sa posunie len málo alebo vôbec, znamená o, že je vo vnútri oka. Sklovec je hmota, ktorá vypĺňa vnútro očnej gule. Je o trochu hustejšia ako voda. Ak sa chceš zamerať na nejakú škvrnku, môže ,,odplávať“ zo zorného poľa.

Mušky sú v podstate bunky alebo zlomky vlákien vzniknuté ešte počas rastu a dozrievania tvojho oka. Jednotlivé bunky tam môžu zostať a vrhať tiene na sietnicu.

Vedel si, že?

Množstvo sklovcových zákalkov sa vo vyššom veku môže zväčšovať. Sklovec sa s postupujúcim vekom stáva na krajoch vodnatejší, takže v ňom môžu úlomky vlákien plávať až do stredu zorného poľa. Tiež postupne zmenšuje svoj objem, a preto sa niekedy odťahuje od sietnice. Vtedy za sebou necháva malé čiastky bunkového odpadu – preto sa s pribúdajúcim vekom zväčšuje množstvo a veľkosť mušiek v zornom poli.

Floaters

Inou príčinou mušiek je výron krvi z ciev sietnice. Postihuje najmä ľudí trpiacich cukrovkou či ľudí, ktorí mali úraz hlavy. Ak by si ich mal v takej miere, že by ti prekážali, môžeš podstúpiť chirurgický zásah alebo si ich dať odstrániť laserom.

Ak si mal úraz, úder do hlavy či priamo do očí a zrazu pribudne veľké množstvo zákalkov, najmä pokiaľ sú sprevádzané svetelným zábleskami, mal by si navštíviť lekára. Hrozí ti nebezpečenstvo slepoty. Tieto mušky ťa môžu včas varovať, preto ich netreba podceňovať.

Zdroj: prirodovedci.cz / topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov