Štúroviny

Štúroviny I: Častokrát robíš v slovenčine chyby? Nezúfaj, je to jednoduchšie ako hrať na klavír

Častokrát

videní: 18.0K

Častokrát (alebo často?) si ľudia nie sú istí tým, ako správne sformulovať niektoré slovné spojenia či vety. Občas za to môže silný vplyv češtiny či angličtiny, alebo iných jazykov. Občas zase lenivosť a nedbalosť. Netvár sa, že to tak nie je! Ak si si však klikol na tento článok, je jasné, že to nechceš nechať iba tak. A to sa teda ráta! Máš u nás veľké bezvýznamné plus a teraz už hor sa na chyby, ktoré najčastejšie robia Slováci. 

Jedná sa o/Ide o

Možno už tušíš, ktorý tvar je nesprávny. „Jedná sa o“ je číry čechizmus. To však neplatí pri slovách ako sú jednanie či jednať. Tie do spisovnej slovenčiny patria a pokojne ich používaj aj naďalej.

Častokrát/Často, veľakrát

Často sa ľuďom stáva, že použijú namiesto veľakrát slovo častokrát. Ide však o nesprávnu väzbu, kde sa nevhodne zmiešajú dokopy dve odlišné slová. Okrem toho ti spomínané slovo každý lepší textový dokument podčiarkne červenou vlnovkou, a to už naozaj naznačuje, že je nespisovné.

Vysieť, vydieť/visieť, vidieť

Učili ťa na základnej škole vybrané slová? A spomínaš si na predponu vy- ? Tak práve v týchto slovách o takúto predponu nejde…

 

10377151_10203426795620656_4760333095605686256_n

 

My,mi

Možno ťa môže pomýliť fakt, že množné číslo prídavných mien mužského rodu sa píše s -i na konci. Avšak zámená mi a my nie sú prídavnými menami a je potrebné zapamätať si, že je to presne naopak. Jednotné číslo: „Podaj mi fľašu vodky.“ Množné číslo: „My sme sa opili.“

Kľud/pokoj

Ide o ďalší z mnohých bohemizmov, ktoré sa akosi udomácnili v tvojom vyjadrovaní. Čím skôr sa ho zbavíš, tým skôr bude Štúr v slovanskom nebi prosiť o pokoj tvojej duše.

Dvoj podlažný/dvojpodlažný

Podobne ako slová dvojizbový, dvojzónový či dvojfázový aj dvojpodlažný sa píše za každých okolností spolu. Tak nabudúce, keď nebudeš vedieť, čo so svojimi miliardami a budeš si chcieť kúpiť ďalší dom, nech je pokojne aj trojpodlažný. Len nezabudni, že sa to píše dokopy…

Hrať na klavír/hrať na klavíri

Možno banalita, no tvoje vyjadrovanie dokáže obohatiť. Šplhni si najbližšie u svojho učiteľa hudby a vysvetli mu, že hráš na klavíri nie na klavír.

Lomítko/lomka

Tak toto vie málokto. Dokonca ani väčšina inteligentných textových dokumentov nedokáže pochopiť, že jediný správny tvar v slovenskom jazyku je lomka. Žiadne lomené, lomítko ani lomeno. Príponou -tko sa v slovenčine slová nikdy netvoria. A to sme už opäť pri spomínaných čechizmoch.

Dopad/dosah, vplyv

Tento príspevok má na teba dobrý vplyv, nie dopad. Podľa zmyslu vety je teda vhodné nespisovné slovo dopad nahradiť slovami dosah alebo vplyv.

Doporučiť/odporučiť

Zamieňanie písmen je typické pre dysgrafikov. Ak si Slovák s nemáš papier od lekára, musí ti byť jasné, že slovo doporučiť nepatrí do tvojej slovnej zásoby. Doporučene môžeš poslať jedine babke pohľadnicu.

Zdroje: korektury-preklady.6f.sk / Mgr. Terézia Rončáková, PhD. (dielo: Prehrešky proti slovenčine) / topdesať

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen