Zaujímavosti

Nezvyčajný vedecký objav: Nadávky robia človeka silnejším

Nadávky robia človeka silnejším

videní: 4.6K

Športovci, ktorí sa pred súťažou motivujú nadávaním, sú vďaka tomu skutočne silnejší, oznamujú britskí medici, ktorí s týmto objavom vystúpili na meetingu Britskej psychologickej spoločnosti v Brightone. Nadávky robia človeka silnejším.

Richard Stephens z Univerzity v Kieli (Nemecko) a jeho kolegovia našli 30 dobrovoľníkov. Každý z nich vyskúšal jeden z typických testov na silu alebo vytrvalosť – jazdili na cyklotrenažéri do vyčerpania alebo cvičili s expandérom.

Polovicu účastníkov experimentu požiadali, aby si pred začiatkom testu zanadávali. Počas cvičenia vedci strážili srdcový rytmus a ďalšie prejavy fyziologickej aktivity, ktoré sú spojené s činnosťou nervovej sústavy a ktoré by podľa predpokladov vedcov mohli doviesť dobrovoľníkov k tomu, že budú silnejší.

 Nadávky robia človeka silnejším.

Ako sa ukázalo, nadávanie naozaj robí športovcov silnejšími – vyprodukovali o 10 % viac energie počas jazdy na cyklotrenažéri a o 20 % silnejšie cvičili s expandérom. Keď vedci porovnali tieto výsledky s predpokladaným zámerom, čakalo na ne prekvapenie – vyšlo najavo, že motivácia nadávaním a fyziologická reakcia na nebezpečenstvo medzi sebou nemali nič spoločné.

Prejavilo sa to tým, že frekvencia srdcového rytmu, zmena pulzu, arteriálny tlak a elektrické vlastnosti kože sa nijako nelíšili u športovcov, ktorí počas cvičenia mlčali a tých, ktorí si nadávali. Preto príčina toho, prečo nadávania človeka mobilizuje a robí ho viac vytrvalým, zostáva záhadou. Ako vtipkuje Stephens, „zatiaľ do detailu nechápeme silu sprostých výrazov“.

Zdroj: Sputnik / topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen