Video

Desiatky prísne tajných jadrových skúšok boli odtajnené a zverejnené na YouTube


videní: 5.9K

Len nedávno Lawrence Livermore National Laboratory, federálne financované zariadenie pri meste San Francisco, ktorá sa zameriava na jadrový výskum, zverejnila 63 vzácnych, reštaurovaných a odtajnených filmov jadrových skúšok.

Filmy nahrané na videoportál YouTube sú súčasťou “pokladu” obsahujúceho približne 10.000 filmov, ktoré boli uložené v sklade. Pôvodne boli natočené v rokoch 1945 až 1962 a od tej doby ich boli uložené v bezpečnostných trezoroch.

Hoci sa 63 filmov môže zdať veľa, ide len o zlomok z približne 750 filmov, ktoré má laboratórium k dispozícii ako povedal fyzik laboratória Greg Spriggs. Spriggs  pracoval na projekte po dobu piatich rokov. Avšak aj číslo 750 je malé v porovnaní s celkovými nájdenými filmami, ktorý je až 6.500. Očakáva sa, že počas vrcholiacej studenej vojny bolo celkovo natočených približne 10.000 filmov.

Cieľom zverejnenia filmov je zachovanie a digitalizácia, uviedol Spriggs v tlačovej správe. Filmy majú veľký význam pre budúce štúdium a ak by neboli digitalizované, postupne by sa rozložili a navždy zanikli.

“Po otvorení plechovky môžete cítiť ocot, ktorý je jedným z vedľajších produktov procesu rozkladu týchto filmov,” povedal Spriggs. “Vieme, že tieto filmy sú na pokraji rozloženia. Dáta, ktoré sme z nich získali, musia byť zachované v digitálnej podobe, pretože bez ohľadu na to, ako dobre budeme s filmami zaobchádzať, sa jednoducho budú aj naďalej rozkladať. ”

A čo to znamená pre bežných ľudí? Že sa na videoportáli YouTube môžu pozrieť na demonštráciu obrovskej ničivej sily sprevádzanú ohnivými hríbmi na oblohe.

Spojené štáty sú jedinou krajinou, ktorá využila jadrovú bombu počas vojny. V roku 1945 okamžite prišlo o život najmenej 100.000 mužov, žien a detí, keď boli zhodené bomby na Hirošimu a Nagasaki. Desiatky tisíc ďalších zomreli neskôr kvôli chorobám z ožiarenia.

Zdroj: Atlasobscura

 

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov