Zaujímavosti

Rusko plánuje vyslať prvú posádku na Mesiac v roku 2031


videní: 5.5K

Ruská kozmická agentúra Roscosmos oznámila, že začala s náborom kozmonautov, ktorí jedného dňa poletia na Mesiac.

Bude to prvýkrát, čo Rusko regrutuje nových kozmonautov za posledných päť rokov. Zatiaľ čo predošlí kozmonauti leteli pred piatimi rokmi na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), títo majú šancu letieť na Mesiac v roku 2031.

V roku 2031 sa totižto Rusko pokúsi o prvé lunárne pristátie na Mesiaci spolu aj s posádkou. Rusko o tomto pláne rozpráva už dlhšie, ale tieto najnovšie správy signalizujú určitý posun dopredu.

„Pri výbere nebude žiadna diskriminácia pri farby pleti alebo pohlavia, šancu má každý“, povedal trochu zvláštne výkonný riaditeľ oddelenia programu ľudskej posádky v Roscosmose, Sergej Krikalyov.

 

 

Dosiahnutie Mesiaca bude zahŕňať let na novej ruskej kozmickej lodi, ktorá je vo vývoji. Nazýva sa Federatsiya (Federácia). Tá uvezie štvorčlennú posádku a bude evolúciou súčasnej kozmickej lodi Sojuz s viacerými kónickými tvarmi, ktoré budú blízke kozmickej lodi Orion.

Celý nábor je zameraný na nájdenie pilotov pre prvé testovacie lety Federácie, čo naznačuje, že bude nasledovať aj ďalšie výberové konanie pre ostatných členov posádky. Prvý pilotovaný testovací let je naplánovaný na rok 2023.

Kozmická loď Sojuz

Soyuz TMA-6 spacecraft.jpg
By NASA – http://spaceflight.nasa.gov/gallery/images/station/crew-10/html/iss010e24875.html, Public Domain, Link

 

Prihlásiť sa môže každý, kto splní určité podmienky. Žiadatelia musia byť mladší ako 35 rokov. Ich výška by mala byť v rozmedzí od 1,5 m do 1,9 m a musia vážiť menej ako 90 kilogramov. Pokiaľ ide o kvalifikáciu, budú potrebovať inžiniersky titul alebo mať za sebou absolvovaný výcvik pilotov, prípadne sú výhodou akékoľvek skúsenosti v oblasti letectva alebo kozmického priemyslu.

A aby sme nezabudli spomenúť na záver, žiadateľ musí mať ruské občianstvo. Roscosmosu držíme prsty, nech sa im tento projekt podarí a my sme znova o niečo múdrejší.

Štart kozmickej rakety Sojuz z roku 2006

Zdroj: iflscience

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore
});

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov