Zaujímavosti

Zoznám sa s Quokkou – najšťastnejším zvieraťom na svete


videní: 13.6K

Čím ďalej, tým viac si získava obľubu. Hovoríme teraz o malom, zavalitom, vždy usmiatom zvieratku – o valabia quokke. Hovorí sa o nej, že je to najšťastnejšie zvieratko na svete a má naozaj čarovný úsmev. Vďaka nemu si získala veľa priaznivcov a selfie s ňou sa stalo novým trendom.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Quokka sa predstavuje

Quokka je malé a zavalité zvieratko, ktoré má hustý kožuch a dorastá do veľkosti 40 – 55 cm s váhou 2,7 – 4,2 kg. Vyskytuje sa v juhozápadnej Austrálii, konkrétne v chránenej oblasti Two Peoples Bay a na ostrove Bald Island. Nájdeš ju však najmä na ostrove Rottnest pri meste Perth.

Quokka dáva prednosť hustej vegetácii. Prispôsobila sa však i suchším pomerom a otvorenej krajine. Je jednou z prvých kengúr, ktoré si Európania všimli.

Quokka ako klokan má vak a je bylinožravcom. Rozdiel s inými vačkovcami je ten, že vylezie na strom a kríky. Jej potravu tvoria prevažne listy stromov a kríkov, tráva a sukulenty, ktoré obsahujú vodu.

Quokky žijú v asi 150-členných skupinkách. Hlavou skupiny je otec quokka. Skupinky žijú pomerne blízko seba a samčekovia bojujú medzi sebou, aby upútali pozornosť samičky. Tým si chcú vydobyť lepšie postavenie v spoločenstve. Ani tu quokka nezaprie svoju extravagantnosť. Samčie zápasy uprednostňujú samčekovia uprostred horúcich prašných dní, aby na seba strhli čo najväčšiu pozornosť.

 

 

Miláčik médií

Quokka sa stala miláčikom médií – dostáva prívlastky ako: roztomilý milý klokan, najusmievavejšie zviera na svete, najšťastnejšie zvieratko na Zemi, vždy usmiata. A navyše sa novým svetovým trendom stalo selfie s týmto roztomilým zvieratkom.

 

Najcharakteristickejšia črta – úsmev

Ouokka má veľmi optimistický výraz tváre, čo priťahuje pozornosť ľudí. Vyzerá akoby sa neustále usmievala. Niektorí dokonca odporúčajú: ak máš zlý deň, pozri sa na quokku.

 

Nové domestifikované zvieratko?

Quokka je veľmi priateľská, dokonca až extrémne. Tu si môžeme položiť otázku, či sa z nej nestane nový rodinný miláčik.

Avšak aj taká quokka sa vie nahnevať, no to sa stáva prevažne z dôvodu, aby zachovania si rodu. Za vzor si môžeme zobrať ich priateľskosť. Radia sa medzi najpriateľskejšie druhy klokanov.

 

Liečiteľka rakoviny?

Quokku dokonca radia ku vačkovcom, ktoré dokážu liečiť rakovinu. Prišli na to vedci z univerzity v Innsbrucku a z Melbournskej univerzity v Austrálii. Tí zistili, že klokany dokážu opravovať svoju DNA. Vďaka enzýmom vedia vačkovce (i iné živočíchy) napraviť poškodené bunky, ktoré u človeka vedú k rakovine kože, teda k vzniku nádoru. Tu je už úlohou vedcov, aby zistili o aké enzýmy ide, mohol by sa tak nájsť spôsob na liečbu rakoviny kože.

 

Najnovší trend – selfie s quokkou

Ako sme už spomínali, quokka je charakteristická svojím úsmevom a priateľskosťou. Toto najveselšie zviera na svete upútalo pozornosť a Austrálčania a turisti sa s ňou radi fotia. Stal sa z toho dokonca nový selfie trend. Netreba však zabúdať, že quokka patrí medzi ohrozené druhy zvierat a manipulácia s nimi je trestná. Ideálnym riešením je teda selfie, pretože quokka sa ľudí nebojí.

Quokka_selfie

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen