Zaujímavosti

Španielsky raj na zemi. Miesto, kde je nie je žiaden zločin, polícia, či nezamestnanosť


videní: 3.8K

Predstav si miesto, kde sa nemusíš báť, že ťa niekto prepadne, alebo že budeš buzerovaný políciou alebo že stratíš prácu. Je to nereálne? Vo väčšine miest na zemi áno. Jedno miesto je však výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo

Marinaleda – mesto často popisované ako „socialistická utópia“ sa zdá byť až príliš dobré na to, aby bolo skutočné. Alebo nie? Mesto bez polície, bez zločinu, s nulovou nezamestnanosťou a možnosťou vytvoriť si slobodne vlastný domov na obecnom pozemku takmer zadarmo znie ako sci-fi. Avšak blízko mesta Seville, v obci Marinaleda v Andalúzii v južnom Španielsku, žije asi 2.750 ľudí v tejto „socialistickej utópii“ pod bdelým dohľadom starostu Juana Manuela Sáncheza Gordilla, ktorý sa stal známy ako „španielsky Robin Hood“.

V roku 2012 starosta zorganizoval a sám sa zúčastňoval „nájazdov“ na supermarkety: spolu s ostatnými protestujúcimi brali základné potraviny, ako je ryža, múka, cukor, cestoviny, mlieko a olivový olej zo supermarketov a zvážali ich do potravinových bánk, odkiaľ ich distribuovali ľuďom. S rastom radikálnej ľavicovej španielskej strany PODEMOS si Marinaleda získava stále väčšiu pozornosť. Mesto prosperuje vďaka poľnohospodárskej výrobe, pričom je zamestnaný takmer každý, kto môže pracovať (naposledy mala obec 2,650 zamestnancov). Navyše má každý zamestnanec rovnaký plat: 1.200 eur za mesiac a pracovný týždeň má len 35 hodín.

Táto takmer plná zamestnanosť je v súčasnej dobe v Španielsku neslýchaná. Neslýchaný je však najmä prístup k obecnej pôde: na nej si môžete postaviť dom takmer zadarmo. Miestna vláda kúpila tisíce metrov štvorcových pozemkov a dokonca poskytla aj stavebný materiál. Poskytnutá je aj podpora architektov a asistencia profesionálnych staviteľov. Majitelia potom obci darujú približne 450 pracovných dní za práce na výstavbe a jediný prípad, kedy skutočne dôjde na peniaze, je mesačná platba medzi 15 a 16 eurami spolu s dohodou, že majiteľ svoj domov nepredá pre finančný zisk.

 

 

Táto myšlienka pochádza z neskorých 70-tych rokov, kedy mala oblasť viac ako 60% nezamestnanosť, obec nemala žiadne poľnohospodárske pozemky a jej obyvatelia boli častokrát bez jedla niekoľko dní. V roku 1979 prišiel Gordillo, pričom vtedy mal len 30 rokov. Potom začali desaťročné protesty, okupácie a štrajky s cieľom získať poľnohospodárske zdroje, na ktoré sa obec v súčasnosti spolieha.

Každý, kto pracuje na farme, pracuje na smeny – potrební pracovníci sú vyzývaní v predstihu z hlasného reproduktora. Hlásateľ hlási mená v závislosti od toho, čo je potrebné urobiť na ďalší deň. Plodiny, ktoré produkujú – olivy, papriky, artičoky, fava fazuľa, zelené fazuľky, brokolica – si vyžadujú najviac úsilia a najviac ľudskej práce a preto ponúkajú najviac pracovných miest. Avšak aj súkromné podnikanie, ako kaviarne a bary, sa v dedine stretávajú s úplným prijatím od obyvateľov.

 

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen