Zaujímavosti

Revolúcia v cestnej doprave? Luminiscenčné cyklotrasy rozsvietili poľské mesto


videní: 3.4K

Istá poľská spoločnosť, zaoberajúca sa vývojom cestných materiálov prišla s revolučným prevedením „svetielkujúcej“ cesty pre cyklistov. Nielen, že by mohli tieto luminiscenčné cyklotrasy pomôcť, aby tvoje chladné a bezútešné zimné dochádzanie do práce bolo o niečo príjemnejšie, mohli by aj pomôcť so znížením spotreby elektrickej energie a zníženia svetelného znečistenia.

V súčasnosti takáto cestička pre cyklistov je súčasťou trasy v mestečku Lidzbark Warmiński, v severnom Poľsku. Takáto kreatívna myšlienka napadla stavebnú firmu TPA Instytut Badan Technicznych, ktorá sa špecializuje na vývoj cestných materiálov.

 

Tisícky drobných luminofórov zamiešaných v asfalte

Cesty boli vytvorené pomocou tisícok drobných „luminofórov“. Syntetický materiál môže emitovať nízku hladinu svetla po dobu 10 hodín, neskôr sa v priebehu dňa výlučne zo slnečného žiarenia „dobíja“ sám, podľa poľskej spravodajskej stránky Wyborcza. To znamená, že svetlo je úplne sebestačné a nevyžaduje žiadnu energiu, takže to nie je iba nápomocné, ale je to dobré aj pre našu planétu, keďže v budúcnosti by práve takéto osvetlenie mohlo nahradiť konvenčné pouličné osvetlenie.

Hoci fosfory môžu žiariť v mnohých farbách, spoločnosť spolu s mestskou radou vybrala modré, pretože zhodnotili, že sa k okolitému prostrediu hodila najviac. V prípade, že projekt bude úspešný, dúfajú, že o takéto cesty bude záujem v mestách po celej Európe.

Inšpirácia z Holandska

Nie je to však prvá spoločnosť, ktorá sa pokúšala „rozsvietiť“ cestu. Glowee je francúzsky projekt, v ktorom sa snažia vyvíjať svetlá poháňané baktériami, určené na osvetlenie verejných priestranstiev a budov.

„Podobnú cyklotrasu možno nájsť v Holandsku. Po pravde povedané, práve táto cesta bola inšpiráciou pre nás skúsiť tento projekt vytvoriť v Poľsku. Avšak, naša technológia je iná a na rozdiel od tej holandskej nepotrebuje žiadnu dodatočnú energiu. Vytvorenie takejto cyklistickej cesty je súčasťou našej kampane pre zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky,“ uviedol vo svojom vyhlásení riaditeľ rady regionálnych ciest v Olsztyn, Waldemar Królikowski.


Zdroj: iflscience
Titulná foto: instagram

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov