Video

Kanadská televízia pripravila krásny dokument o slovenskom hokeji. 3x Stanley-cup na jednej trenčianskej ulici. Nezabudla ani na Demitru


videní: 4.1K

Kanadská športová televízia sportsnet si pripravila dokument o slovenskom hokeji, presnejšie o hokejistoch z mesta Trenčín. Spomína v ňom aj tragicky zosnulého kapitána slovenského manšaftu Paľa Demitru.

„Na ľade bol šampión, preto sa stal kapitánom. Šikovnosti dával prednosť, spoluhráči mali z neho radosť.“ touto krátkou rýmovačkou sa začína dokument kanadskej televízie o hokejistoch z malebného slovenského mesta Trenčín. Tá prirovnala mesto Trenčín k rozprávke – stredoveký hrad a krásne kamenné námestie. Vo videu sa zobrazil Marián Hossa, Zdeno Chára a Marián Gáborík, ktorí mesto predstavujú. „V minulosti bol Trenčín známy pre módu. Keď sme vyrastali my, hokej sa stal športom číslo 1 v tomto meste a vlastne v celom štáte,“ spomína Zdeno.

„Všetky veľké hviezdy slovenského hokeja od 60-tych rokov minulého storočia hrali v Trenčíne, pretože tu chodili na povinnú dvojročnú vojenskú službu,“ hovorí Marián Gáborík. Hossa si ďalej spomína na sovje začiatky: „Vyrastal som v komunizme, no vtedy to bolo všetko jednoduchšie. Mali sme potrebné vybavenie, moji rodičia si mohli dovoliť trénerov, mali sme kde hrať…“

 

 

Hossa, Gáborík a Chára sú blízki priatelia, dokonca v Trenčíne žijú na jednej ulici. Všetci traja stoja za víťazstvom piatich Stanley-cupov za posledných 7 rokov. Z Trenčína pochádzal aj Paľo Demitra. „Bol to môj sused a mám naňho veľa pekných spomienok. Mali sme dobrý vzťah,“ spomína na tragicky zosnulého kapitána Marián Hossa. „Vždy vedel, ako nás povzbudiť, robili sme si zo seba navzájom srandu,“ vraví Marián Gáborík.

Posledný Demitrov zápas v pozícii kapitána slovenského mužstva bol počas MS v hokeji na Slovensku v roku 2011. Jeho emotívna rozlúčka dostala do kolien nejedného tvrdého fanúšika. „Vtedy plakal Paľo. O niekoľko mesiacov však plakal celý národ…“

„Bol to jeden z najhorších dní v mojom živote, keď som sa to dopočul…“ hovorí Marián Gáborík. Demitra bol jedným z najpopulárnejších slovenských hokejistov. Preto bola rozlúčka s ním emotívna pre celú Slovenskú republiku. V Trenčíne je po ňom pomenovaný štadión a dokonca aj materská škola pre malých hokejistov, naplnená detskými kresbami.

„Oni ho neobdivovali len ako hokejistu. Oni ho obdivovali v prvom rade ako človeka. Jednoducho, bol to pán kapitán a mnoho žiakov sa dalo na hokej aj vďaka nemu,“ hovorí Ferdinand Brunovský, riaditeľ Školy Pavla Demitru. Túto školu navšetovala aj ďalšia slovenská hokejová hviezda – Tomáš Tatár. „Paľo bol veľkou ikonou slovenského hokeja a myslím, že je potrebné, aby sme deťom o ňom hovorili,“ povedal Tomáš Tatár.

 

Video si môžeš pozrieť tu:

Zdroj titulnej fotografie: Wikipedia

 

 

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore
});

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov