Zaujímavosti

„Morská symfónia“ vytvára neuveriteľné melódie pomocou vĺn.


videní: 2.7K

Chorvátsky architekt Nikola Bašić, vytvoril nádherný kus architektúry, ktorá zlučuje moderné mesto s prírodou a hravosťou.

Bombardované pobrežie.

Jeho neuveriteľná „Morská symfónia“, zdobí pobrežie Zadaru v Chorvátsku. Mesto Zadar bolo počas druhej svetovej vojny ťažko bombardované britskými a americkými lietadlami. Keď vojna skončila, prebiehala rušná rekonštrukcia kedysi obľúbených miest v meste. Vznikalo tak veľa voľného priestoru, ktoré sa týkalo aj pobrežia. Bašić chcel navrhnúť niečo, čo by mohlo priniesť život do opusteného betónu na pobreží a vrátiť tak kreativitu, vojnou zničenému miestu.

Hudobné mólo bolo dokončené v roku 2005 a zahŕňa úsek viac ako 70 m. Na vytvorení tohto diela sa podieľalo množstvo odborníkov, od inžinierov až po remeselníkov. Zapojil sa dokonca aj profesor hudby, ktorý pomohol správne zoradiť potrubie.

Rôzne silné vlny a vetry sa tlačia do týchto priestorov a vzduch je pretláčaný cez sériu 35 polyetylénových rúr rôznych priemerov. Na konci každej rúrky je píšťala, naladená hrať sedem akordov piatich rôznych tónov.

Víťaz Euróspkej ceny za mestský verejný priestor

V roku 2006 sa toto umelecké dielo stalo spoločným víťazom Európskej ceny za mestský verejný priestor, ktorá ju opísala ako dokonalú tribúnu pre sledovanie západu slnka nad morom.

Toto nie je prvý pokus, kedy sa niekto pokúsil integrovať rytmy mora s architektúrou. Peter Richard a George Gonzalez, navrhli veľmi podobný kúsok, ktorý nazvali „Symfónia vĺn“, v oblasti San Francisco Bay v roku 1986.

Zdroj: iflscience
Titulná foto: youtube

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov