Zaujímavosti

7 dôvodov, prečo komáre obťažujú niektorých ľudí viac ako iných. Ako sa zbaviť otravného nočného bzučania?


videní: 8.4K

Obťažujú ťa v lete komáre a nevieš sa ich zbaviť? Aby si sa im mohol účinne vyhnúť, najprv musíš zistiť, čo tento zákerný hmyz láka najviac.

Zika, či malária, to sú len dve z množstva znepokojujúcich chorôb, ktoré šíria komáre. Aj keď tieto nie sú v našich končinách príliš rozšírené, neznamená to, že bodnutie komárom je príjemná vec.

Zdá sa však, že niektorých ľudí komáre otravajú viac ako iných. Podľa štúdie je približne 20 percent ľudí pre komárov jednoducho neodolateľných. Za výskumom stojí profesor Jonathan Day z University of Florida na Vero Beach. Pozrime sa teda spoločne, ako sa môžeš pred týmto nepríjemným hmyzom brániť.

1. Oblečenie

Komáre na zacielenie obete používajú zrak a čuch. Profesor Day vysvetľuje, že komáre sú veľmi založené na posudzovaní vizuálnych vnemov, „špeciálne neskôr v popoludňajších hodinách, a ich prvý kontakt s človekom je prostredníctvom zraku.“ Ak na sebe budeš nosiť tmavé farby (tmavo modrá, čierna) alebo červenú farbu, komáre ťa nájdu ľahšie.

mosquito-1016254_1280

 

2. Krvná skupina

Krv je pre komáre ako nektár. Dospelé komáre potrebujú krv, aby prežili, samice sa navyše spoliehajú na proteín v krvi, ktorý im umožní produkciu potomkov. Takže je to tak trochu prekvapenie, že niektoré krvné skupiny môžu byť vhodnejšie ako iné. Vedci zistili, že ľudia s krvnou skupinou 0 sú pre komárov dvakrát takí atraktívni, ako ľudia s krvnou skupinou A. Krvná skupina B je v rebríčku obľúbenosti približne v strede. Navyše asi 85 percent ľudí produkuje sekrečný signál, ktorý signalizuje krvnú skupinu. Komáre sú viac priťahované práve k tým 85 percentám, bez ohľadu na krvnú skupinu.

 

3. Zápach

Komáre dokážu cítiť oxid uhličitý až na vzdialenosť takmer 50 metrov. Čím viac oxidu uhličitého vydychuješ, tým si pre komárov atraktívnejší. Je potrebné si uvedomiť, že ľudia vydychujú oxid uhličitý cez nos a ústa, čo znamená, že komáre sú priťahované k naším hlavám. To vysvetľuje „komárie bzučanie okolo uší po celú noc“.

 

 

4. Teplo a pot

Komáre využívajú čuch aj na detekciu iných pachov, ako je oxid uhličitý. Dokážu vycítiť obeť prostredníctvom kyseliny mliečnej, kyseliny močovej, amoniaku a ďalších zlúčenín emitovaných v pote. Komáre majú radi ľudí, ktorí vytvárajú množstvo tepla; teda spotený človek im pripadý veľmi chutný. Namáhavé cvičenie zvyšuje množstvo kyseliny mliečnej a tepla v tele. Na množstvo kyseliny močovej a ďalších látok prirodzene emitovaných každým človekom majú vplyv genetické faktory.

 

5. Pokožka

Výskumy ukázali, že niektoré druhy baktérií nachádzajúce sa na pokožke môžu hrať úlohu v priťahovaní komárov. Náš kožný plášť sa prirodzene hemží mikroskopickým životom. V jednej štúdii boli testovaní muži rozdelení na tých, ktorí boli pre komárov veľmi atraktívni a na tých, ktorí neboli. Tí atraktívnejší mali na pokožke väčšie množstvo istého druhu mikróbov. To by mohlo vysvetliť, prečo sa niektoré komáre zameriavajú na členky, či ruky, kde je prirodzene väčšie množstvo baktérií.

mosquito-1548947_1280

 

6. Tehotenstvo

Tehotné ženy pravdepodobne vôbec netúžia po príťažlivosti pre komáre, bohužiaľ, niektoré druhy sú zrejme viac priťahované tehotnými ženami. Výsledkom istej štúdie z  Afriky bol poznatok, že tehotné ženy sú dvakrát také atraktívne pre komárov, ktoré prenášajú maláriu, ako ženy, ktoré nečakajú potomka. Výskumníci veria, že to je spôsobené zvýšeným množstvom oxidu uhličitého – ženy v neskorom štádiu tehotenstva vydychujú až o 21 percent väčší objem vzduchu ako ženy, ktoré nie sú tehotné. Vedci tiež zistili, že tehotné ženy majú mierne vyššiu telesnú teplotu.

 

7. Pivo

Kto by povedal, že komáre majú chuť na pivo?  V istej štúdii výskumníci zistili, že významne väčší počet komárov obťažovalo účastníkov štúdie po vypití piva. Vedci zistil, že za tento fakt pravdepodobne môže zvýšený obsahu etanolu v pote a zvýšená telesná teplota.

 

Zdroj: treehugger.com

 

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen