Zaujímavosti

Omyly automobilizmu: Fiat Multipla. Najškaredšie auto sveta?


videní: 12.3K

Fiat Multipla. V novodobej histórii automobillizmu je to auto, ktoré je terčom snáď najviac vtipov a posmeškov. Na vine je svojský dizajn, ktorý nie každému vyhovuje. Je to skutočne také zlé auto, alebo sa v tomto prípade dá krásne aplikovať príslovie “nesúď knihu podľa obalu”? Poď sa s nami na to pozrieť.

Názov Multipla znamená “mnohonásobný”. Nie je to však novodobý názov. Talianska automobilka ho použila už v roku 1956 na označenie 6-miestnej verzie Fiatu 600, ktorá mala jednopriestorovu karosériu. Tento názov však o 40 rokov prischol novodobej, taktiež 6-miestnej Multiply, ktorá je predmetom prvej časti seriálu “Omyly automobilizmu”.

Novodobá Multipla bola predstavená v roku 1998. Pri predstavení novinári videli auto najprv zozadu. Vpredu ich však čakal šok – nekonvenčné riešenie diaľkových svetiel, ktoré boli umiestnené v oblúku pod čelným sklom. Práve tento prvok spôsobil, že auto vyzerá … zvláštne. Multipla bola postavená na platforme, na ktorej stáli aj typy Bravo/Brava a Marea. To znamená, že sa pod kapotu dostali rovnaké motory – 2 verzie benzínového 4 valca s objemom 1,6 litra, ktoré sa líšili typom paliva – kým jedna verzia spaľovala benzín, druhá bola z továrne upravená na pohon na zemný plyn. Na prázdno neobišli ani fanúšikovia vznetových motorov – k dispozícii bol naftový agregát s objemom 1,9 litra.

 

 

 

Bola Multipla skutočne zlým autom? Nuž, dá sa povedať, že jedinou jej nevýhodou bol spomínaný kontroverzný dizajn. V roku 2002 dokonca vyhrala “ocenenie” Najškaredšie auto britského magazínu Autocar. Naopak, jej veľkou výhodou bol vnútorný priestor a fakt, že bola 6-miestnym autom. Usporiadanie sedadiel je tiež pomerne netradičné pri osobných automobiloch – 3 sedadlá v 2 radoch.

V roku 2004 však prišiel facelift, vďaka ktorému vyzeral pred auta “civilizovanejšie”. Dá sa povedať, že sa ním odstránil jediný nedostatkom vozidla. Multipla totiž  bola až 4-krát po sebe zvolená za najlepší rodinný automobil časopisom Topcar Magazín. Multipla je navyše podľa majiteľov veľmi spoľahlivá a neobjavili sa žiadne závažnejšie poruchy, ktoré by majiteľov zruinovali.

 

 

Video si môžeš pozrieť tu:

Zdroj fotografií: Wikipedia, Flickr

NENECHAJ SI UJSŤ OSTATNÉ DIELY SERIÁLU OMYLY AUTOMOBILIZMU:

taz_skoda_1203_in_bratislava_6819313181

Škoda 1203. Auto, ktoré stálo pri začiatku, ale aj konci života

skoda_120_madrid

Škoda 105/120. Najznámejšia škodovka

bond_bug_cac_414j_lincoln_castle

Bond Bug. Zvláštna a labilná britská trojkolka

trabant-380247_1280

Trabant, alebo Bakelitové Motorové Vozidlo

citroen-2cv-833357_1280

Citroen 2CV. Škaredé káčatko

DeLorean DMC-12. Návrat do budúcnosti?

DeLorean DMC-12. Návrat do budúcnosti?

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov