Zaujímavosti

UNESCO rozšírilo svoj zoznam o 9 nových lokalít svetového dedičstva


videní: 3.6K

Počas minulého mesiaca UNESCO do svojho zoznamu pridalo 9 nových lokalít svetového dedičstva UNESCO. Počas desať dní trvajúceho zhromaždenia, organizácia pridala do zoznamu lokality v Grécku, Španielsku, Iráne, Indii, Turecku, Číne, Mikronézie a Veľkej Británie. 9. lokalitou je stredoveký cintorín s oficiálnym názvom Stećci Medieval Tombstones Graveyards, ktoré sa tiahne cez Bosnou a Hercegovinou, Chorvátsko, Čiernu Horu a Srbsko.

Phillipi, Grécko

Leží na úpätí akropoly vo východnom Macedónsku a Trácie. Phillipi bolo opevnené mesto založené v roku 356 p. n. l. macedónskym kráľom Filipom II. Mesto sa pýši divadlom, chrámom a hlavným námestím. Phillipi boli považované za menší Rím. Zvyšky jeho bazilík stoja ešte dodnes.

Ruiny Ani, Turecko

Nachádza sa na náhornej plošine v severovýchodnom Turecku neďaleko Arménska. Stredoveké mesto Ani bolo vybudované v priebehu kresťanskej a moslimskej dynastie. Rozkvet nastal 10. a 11. storočí. Hodvábna cesta bola z časti zasiahnutá zemetrasením a mongolskou inváziou. Pozostatky však ostali dodnes a ukazujú fascinujúci pohľad do architektúry 7. až 13. storočia.

Jaskynný komplex Gorham, Gibraltár, Veľká Británia

Komplex štyroch jaskýň vo vnútri vápencového útesu Gibraltárskej skaly ( Rock of Gibraltar ) obsahuje veľké množstvo archeologických objavov ktoré ponúkajú pohľad do neandertálskeho života v tejto oblasti.

Qanat aqueducts, Irán

Iránsky systém Qanat sa napojil na naplavené hydrologické kolektory. Hydrologický kolektor ( inak nazvaný aj: zvodnenec, zvodnený kolektor (vody), kolektor, vodonosný horizont, akvifer) je podzemná vrstva nasiaknutá čerstvou vodou v obrovskom podzemnou priestore. Tieto hydrologické kolektory sa nachádzajú v obrovských údoliach ktoré pomáhajú udržať poľnohospodárstvo a život v osadách v suchých oblastiach.

 

Antequera Dolmens, Španielsko

V strede Andalúzie v južnom Španielsku sa nachádza miesto ktoré sa skladá z troch megalitických pamiatok. Skladá sa z Mengla a Viera dolmenov ( dolmen – druh megalitickej stavby) a dvoch veľkých horských formácií, Peña de los Enamorados a El Torcal.

Hroby sú obzvlášť zaujímavé a UNESCO ich popísalo ako jeden z najvýznamnejších architektonických diel európskeho praveku a jeden z najvýznamnejších príkladov európskeho megalitizmu.

Stredoveké náhrobné cintoríny, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Čierna Hora, Srbsko

Zahŕňa 30 miest vo viac ako štyroch krajinách ktoré obsahujú niekoľko cintorínov. Ich vznik sa datuje od 12. do 16. storočia. Stećci (alebo stredoveké náhrobky) sú vyrezané z vápenca a sú vybavené širokou škálou dekoratívnych motívov a nápisov.

 Zuojiang Huashan, Čína

Zuojiang Huashan kamenné umenie kultúrnej krajiny siaha až do 5. storočia p. n. l. a rozprestiera svoje útesy v juhozápadnej Číne.

Nalanda Mahavihara, India

Archeologické náleziská v Indii tvoria archeologické pozostatky z kláštora a vzdelávacej inštitúcie ktoré sa datujú z obdobia 3. storočia p. n. l. do 13. storočia n. l.

Nan Madol, Mikronézia

Súostrovie 99 malých ostrovčekov ktoré sú vyrobené z čadičových a koralových balvanov. Sú domovom zrúcanín chrámov a hrobiek. Datujú sa na obdobie medzi rokmi 1200 až 1500 n. l. Taktiež boli umiestnené na zozname svetového dedičstva v nebezpečenstve.

Zaujal ťa článok? Budeme radi ak nám zanecháš svoj názor v komentári nižšie. Nezabudni na našu FB stránku KLIK. Ďakujeme.

Zdroj: mashable.com
Fotografie: Wikipedia.org

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen