videní: 867
16. V čase invázie mali Sovieti 150 divízií v západnej časti ich územia. Tie boli schopné sa okamžite otočiť a čeliť tak nacistom.
17. Po dvoch úspešných týždňoch bojov na hraniciach rozprávali nacisti o tom, že kampaň je už vlastne vyhraná. Sovietske sily boli drvené.
18. Nemci obkľúčili niekoľko sovietskych armád a prinútili ich, aby sa vzdali. V Minsku a Smolensku bolo zajatých vyše 600.000 vojakov a ďalších 665.000 bolo zajatých v Kyjeve.
19. Po mesiaci bojov sa Nemci zmocnili veľkej časti Sovietskeho zväzu. Bolo to dvakrát väčšie územie ako Francúzsko.
20. V pobaltských štátoch a časti Bieloruska a Ukrajiny boli Nemci vítaní ako osloboditelia pred ruskými komunistickými okupantami.
21. Dokonca aj Židia v Kyjeve vítali nacistov. Nemci totižto zachádzali so Židmi počas prvej svetovej vojny veľmi dobre. Pri príchode nacistov do Kyjeva ešte neboli odhalené hrôzy vyhladzovacích táborov. Hrozný šok nasledoval v priebehu niekoľkých dní. Nacisti vyviedli z mesta 100.000 Židov, ktorých následne zmasakrovali v rokline Babyn Jar.
22. Stalin presunul celé továrne viac na východ, aby tak mohol udržať výrobu lietadiel, tankov a iných zariadení.
23. Od 10. júla do 16. augusta získala fínska armáda späť pôdu, ktorú im vzali Sovieti. Pakt Ribbentrop-Molotov tak umožnil Fínsku získať svoje stratené územie. Dovolili im to práve Nemci. Zastavili sa na niekdajšej hranici a odmietli sa pripojiť k Nemecku v ich invázii do Ruska. Ich prítomnosť však pomohla odrezať Leningrad zo severu.
24. Obliehanie Leningradu bolo jedným z najdôležitejších stretnutí počas invázie, trvalo 900 dní. Počas tej doby bolo nemeckým bombardovaním zabitých 200.000 civilistov. Najmenej ďalších 630.000 ľudí zomrelo na choroby a hladovanie.
25. Zima, ktorá zastavila nemecký postup, bola tou najchladnejšou za 140 rokov. V motoroch tankov stuhol olej. Rovnako stuhol aj tuk, ktorý sa používal na belenie delostrelectva. Takmer každý vojak v nemeckej armáde trpel omrzlinami. Rovnaké problémy, ktoré zastavili Sovietov vo Fínsku, teraz Sovietsky zväz zachránil.
Zdroj: warhistoryonline / topdesat
Foto: wikipedia