Zaujímavosti

Na čo bol postavený nepoužívaný staroveký sibírsky chrám?

chrám

videní: 1.2K

Na úpätí malého ostrova uprostred Sibíri leží tajomná zrúcanina starej pevnosti. Podľa vedcov sa ale chrám nikdy nepoužil.

Archeológovia sa pustili do skúmania vzdialenej štruktúry komplexu a využili najmodernejšiu datovaciu technológiu. Najzvláštnejšie zo všetkého je, že sa chrám nikdy nepoužil, čo vedie ku konšpiráciám o jeho účele. Vďaka novej štúdii sa však veci začínajú trochu vyjasňovať.

 

Komplex známy ako Por-Bajin, ktorý sa prekladá ako hlinený dom, pozostáva z 12 metrov vysokých ílových stien, ktoré tvoria obdĺžnikový tvar s rozlohou 215 x 162 metrov. Je postavený ako malý ostrov na jazere v horách južnej Tuvy neďaleko hranice medzi Ruskom a Mongolskom. Blízko bývala skupina kočovných Ujgruov, turkická etnická skupina pochádzajúca z autonómnej oblasti Sin-ťiang Xinjang v severozápadnej Číne.

 

Vedci z University of Groningen v Holandsku a z Ruskej akadémie vied informovali v časopise o dátume ťažby dreva na báze rádioaktívneho uhlíka, aby zistili, kedy bol chrám postavený. Tím použil metódu, ktorá pozorne sleduje rôzne úrovne uhlíka 14, rádioaktívneho izotopu uhlíka, ktorý sa tvorí v hornej atmosfére. Verilo sa, že zmeny atmosférického uhlíka 14 vykazujú malé rozdiely z jedného roka na ďalší. Vyzbrojení týmito znalosťami boli schopní identifikovať drevo z tejto oblasti.

1 2 »

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen