Zaujímavosti

Bohyňa očistenia: Rieka Ganga. 1. časť

Ganga

videní: 287

Aj keď je veľká rieka Ganga veľmi znečistená, pre hinduistov je jej voda najposvätnejšou na svete – dokáže očistiť dušu od pozemských hriechov a po smrti vyslobodí dušu z únavného cyklu prevteľovania.

Pre hinduistov stelesňuje rieka Ganga bohyňu očistenia. Pôvodne tiekla iba v nebom ale na Zem ju poslal kráľ Bhágíratha, aby očistila popol jeho predkov. Priamy pád vody by zmietol zo zemského povrchu všetkých ľudí, a tak Ganga najprv dopadla na hlavu boha Šivu a až potom stiekla po jeho spletených vlasoch pomaly na zem.

Pútnici – niektorí chorí alebo umierajúci – sa každoročne vydávajú na namáhavú cestu ku Gange v nádeji, že ak sa napijú z rieky, alebo sa v nej vykúpu, všetky ich hriechy rieka odplaví. Viera v očistné vlastnosti Gangy vypláva z chladivosti vody. Veľa hinduistických zvykov je založených na tom, že energia sa prejavuje žiarou a predstavuje zlo. Ochladenie vodou zlo ruší. Hinduisti tiež veria, že keď budú po smrti spopolnení na brehu rieky Gangy a popol sa nasype do vody, budú ich duše vyslobodené z reinkarnačného cyklu a vstúpia do raja čiže nirvány.

Sväté mesto Váránasí pôsobí na hinduistov ako magnet, lebo umrieť a byť spopolnený práve tu zaručuje mokšu, čiže vyslobodenie, ukončenie reinkarnačného cyklu. Za úsvitu sa na brehu Gangy zhromažďujú tisíce hinduistov, aby v jej posvätných očistných vodách absolvovali rituálny kúpeľ.

Niektorí pútnici stoja na ghátoch (teda schodiskách vedúcich do vody) ponorení až po ramená, iným Ganga obmýva len nohy. Indky v žiarivých sárí prinášajú rieke obety v podobe jedla a kvetov a hádžu do vody ružové lotosy a nechtíky. Pútnici rituálne pijú vodu z dlaní a naberajú ju aj do nádob – tie odnášajú do chrámu, kde vykonávajú púdžu, čiže náboženské rituály.

Spenené vody Gangy vystupujú na slnečné svetlo v ľadovej jaskyni Gómukh, alebo v „Tlame kravy“, v odľahlej časti Himalájí. Najposvätnejšia rieka Indie sa tu ešte volá Bhágírathí. Bystrina preteká pod majestátnymi borovicami, voňavými himalájskymi cédrami a šarlatánovými rododendronmi roklinou v Garhvalských Himalájach a dorazí do mestečka Dévaprajág. Pokračujeme druhou časťou článku.

Zdroj: Wiki | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen