Zaujímavosti

Angkor: Mesto tajomstva. 2. časť

Angkor

videní: 295

Pokračujeme druhou časťou článku o záhadnom meste Kambodže (v minulosti Kapučie) – Angkor, ktoré zhruba v roku 1 000 nášho letopočtu zažívalo svoju najväčšiu slávu. Obývalo ho asi 600 000 obyvateľov a v blízkom okolí žil ďalší milión.

Angkor obývali Khméri. Ich náboženstvo, variant hinduizmu priniesli do juhovýchodnej Ázie indickí obchodníci v 1. storočí nášho letopočtu. Dnes si bádatelia stále lámu hlavu, prečo sa v tejto oblasti, ktorá bola husto osídlená a technicky vyspelá už okolo roku 1 000 pred našim letopočtom, nezanechali nijaké svedectvá o existencii miest pred 7. storočím nášho letopočtu, keď začala khmérska civilizácia rozkvitať. Najdokonalejším výrazom nadania Khmérov v oblasti umenia a monumentálnej architektúry sa stalo mesto Angkor.

Rozsiahly angkorský komplex meria 24 kilometrov od východu na západ, a 8 kilometrov od severu na juh. Komplex disponoval niekoľkými chrámami, premysleným systémom násypov, zavodňovacích kanáloch a dvoch vodných nádrží – Východnou a Západnou. Do každej vošlo 9 miliárd litrov vody, ktorú počas 6 mesačného obdobia sucha potrebovali na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy. Svätyňu Angkor Vat obklopovala široká vodná priekopa s krokodílmi. Za priekopou bol komplex Angkor Thom – vybudoval ho Ďzajavarman VII.

Khméri zhotovovali dokumenty na materiáloch, ktoré sa časom rozpadli – na palnových listoch či kožkách zvierat. Archeológovia museli teda získavať informácie o minulosti mesta z viac než tisícky vyrytých nápisov, väčšinou v khmérčine a sanskrite. Nápisy odhaľujú, že hlavnou postavou Khmérov v čase ich vzostupu bol Ďzajavarman II., ktorý na začiatku 9. storočia oslobodil svoj ľud spod jávskeho jarma. Uctieval Šivu, jedno z hlavných hindských náboženstiev, a založil kult boha-kráľa. Tým svoju moc obyčajného smrteľníka znásobil tvorivou energiou Šivu. Ďzajavarman II. – rovnako ako všetci jeho nástupcovia – vybudoval chrám pre lingam, falický symbol svojej duchovnej a pozemskej moci. Po smrti vladárov sa tieto chrámy stali ich hrobkami. Pokračujeme treťou časťou článku.

Zdroj: Wiki | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen