Zaujímavosti

10 tých najpodivnejších festivalov naprieč rôznymi kútmi sveta


videní: 758

Mal si niekedy nutkanie hodiť blato niektorým ľuďom priamo do tváre alebo zaplávať si so šnorchlom cez waleský močiar? Tisíce zvedavých ľudí sa zapájajú do nového trendu s názvom „festivalová turistika“. A tu je 10 naozaj divných festivalov, ktoré nesmú chýbať na zozname správneho festivalového turistu.

Hoci žijeme v čase globalizácie, mnohé zahraničné tradície sa nám stále javia ako prinajmenšom divné. Ale to neznamená, že sú menej zaujímavé. Náš svet je bohatý na podivné festivaly. Ak si dobrodruh, tak sa neváhaj inšpirovať. 🙂

1. Boryeongský blatový festival, Južná Kórea

© Hypnotica Studios Infinite/Flickr

© Hypnotica Studios Infinite/Flickr

Hoci tento festival nevyzerá ako relaxačné kúpele, svojim návštevníkom prináša veľa zábavy. Každý júl sa môžeš zúčastniť všetkých druhov zábavy na pobreží Žltého mora, ktoré je bohaté na mineralizované bahno. Bláznivé hry, bahenné kúpele a masáže a dokonca aj maratón s prekážkami na bahne spolu s hudobnými a tanečnými súťažami – tieto aktivity priťahujú do Boryeong ľudí z celého sveta.

2.

Každý rok sa v malom španielskom mestečku Bunol koná najväčšia potravinová vojna na svete – La Tomatina. Munícia – paradajky – sa na túto udalosť privážajú v niekoľkých veľkých kamiónoch.  Na jednu hodinu uličky Bunolu pokryje červená paradajková rieka a vyjašení ľudia. Pravidlá vojny sú jednoduché: paradajky pred hádzaním rozlom, neber si so sebou žiadne cenné predmety, ktoré nechceš stratiť a rešpektuj ostatných. Znie to ako veľa zábavy pre milovníkov zeleniny. A tiež ako obrovské plytvanie potravou.

3. Saidai-ji Eyo Hadaka Festival, Japonsko

Japonsko považuje tento festival za jeden z najlepších „excentrických“ a my len ťažko môžeme argumentovať. Festival Saidai-ji Eyo Hadaka je udalosť plná prakticky nahých návštevníkov, ktorých úlohou je chytiť 2 „shingi“ – šťastné paličky. Jediná vec, ktorú muži môžu mať oblečenú, vidíš na obrázku.

4. Noc reďkoviek, Mexiko

23. decembra mexické mesto Oaxaca vytvára nezvyčajnú vianočnú atmosféru s pomocou asi tej najmenej očakávanej zeleniny – reďkovky. Miestni obyvatelia ju používajú na vyhotovenie postavičiek a vystavujú ich pre potešenie okoloidúcich a zvedavých turistov. Hlavnou témou sú, samozrejme, Vianoce, ale šikovní remeselníci a amatéri neobmezujú svoju predstavivosť iba na tento sviatok. Vytvárajú rôzne scény z obrovských reďkoviek pestovaných špeciálne pre festival.

5. Majstrovstvá šnorchlovania v močiari, Spojené kráľovstvo

Ľudia istého waleského mesta sa chcú prešnorchlovať na olympijské hry! Majstrovstvá sveta v šnorchlovaní v močiari sú zrejme tie najpodivnejšie preteky, s akými sme sa stretli. Každý rok v auguste sa miestni obyvatelia a niektorí odvážni návštevníci dobrovoľne potápajú do močiarov a súťažia o titul šampióna.

 

6. Pikachu Festival, Japonsko

Táto hviezda Pokémonov pravidelne poráža všetky rekordy popularity. Okrem svetoznámych kreslených filmov, hračiek a lásky oddaných fanúšikov má Pikachu aj vlastný festival.

Viac ako 1.000 účastníkoch v kostýmoch Pikachua pochoduje v uliciach Jokohamy, ako inak, v Japonsku. Hoci tento festival patrí medzi najnovšie, už teraz má armádu milovníkov, ktorí sa ho radi zúčastnia.

7. Deň pálenia snehuliakov, Spojené štáty

Keď zima pominie, je čas na oslavy! Občania studeného Lake Superior v Spojených štátoch sa každý rok 20. marca zahrievajú pálením postavičky snehuliaka, aby oslávili návrat dlho očakávanej jari. Tradícia je miestnou atrakciou, ale za inšpiratívnu a zaujímavú ju považujú aj ľudia z iných krajín. Ktovie, možno sa jedného dňa rozšíri.

8. Pomarančová vojna, Taliansko

Ďalším festivalom, ktorý stojí za to navštíviť, je Pomarančová vojna v talianskom Ivre. Mestečko sa každoročne mení na bojisko 9 tímov bojujúcich za spravodlivosť. Každý tím má vlastného veliteľa, uniformu a veľa pomarančov, ktorými útočia na svojich súperov. Sudcovia na konci tretieho dňa rozhodujú o víťaznom tíme.

Aj keď boje vyzerajú ako zábava, dostať pomarančom môže byť nebezpečné a výnimkou nie sú rôzne zranenia. Je zakázané zúčastniť sa festivalu bez prilby. Pre zvedavých návštevníkov je možné sledovať vojnu z diaľky.

9. Festival Vikingov, Island

Každý rok sa Hafnarfjörður, malom mestečku na Islande, stáva miestom pre obrovskú historickú rekonštrukciu: každoročný Festival Vikingov. Počas piatich dní môžu návštevníci cestovať späť v čase a ponoriť sa do života Vikingov.

Môžeš si zakúpiť tradičné nástroje na trhu, zúčastniť sa mnohých remeselných, ale aj vojenských workshopov a vyskúšať si vtedajšie jedlo. Vo večerných hodinách začína najzaujímavejšia časť festivalu: boje, tance a autentické slávnosti. Aj keď sú boje vykonávané profesionálmi, dôrazne sa odporúča, aby ste sa držali ďalej od bojovníkov, pretože môžeš získať jazvu na celý život.

10. Burning Man, Spojené štáty


Kombinácia umenia, slobody a samostatnosti v radikálnom ponímaní. 8 dní v Black Rock Desert a nikdy nebudeš tá istá osoba. Burning Man je zhromaždením ľudí, ktorí zabúdajú na svoj bežný spôsob života a vytvárajú novú, rozvinutú spoločnosť založenú na princípoch darovania, sebavyjadrenia, občianskej zodpovednosti a úcty. Niektorí si môžu myslieť, že je novodobá podoba hippies, no vítaní sú návštevníci akéhokoľvek presvedčenia.

Zdroj: BrightSide / topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen