Zaujímavosti

5 filmových automobilov, ktoré boli predané za horibilné sumy

5 filmových automobilov, ktoré boli predané za horibilné sumy

videní: 1.1K

Športový roadster, ktorý si zahral vo filme James Bond: The World Is Not Enough, predtým, ako ho kúpil bývalý šéf Apple, sa chystá ísť pod kladivo. To však zďaleka nie je jediný prípad. 5 automobilov z filmov, ktoré sa predali za násobky svojej pôvodnej hodnoty.

Steve Jobs – ktorý zomrel v roku 2011 – vlastnil BMW Z8 tri roky predtým, než ho predal aktuálnemu majiteľovi. Očakáva sa, že sa predá za viac ako 400.000 amerických dolárov. Dražba prebehne v RM Sotheby’s v New Yorku v stredu 6. decembra.

Nie je to však po prvýkrát, keď sa auto, ktoré hralo vo filme, bol predané za veľké peniaze.

1. Chitty Chitty Bang Bang – 570.000 eur

Ikonické auto z filmu z roku 1968, v ktorom hviezdil Dick Van Dyke a Julie Andrewsová, bolo zakúpené v roku 2012 britským rozhlasovým DJom Chrisom Evansom, ktorý zaňho zaplatil 500.000 libier. Chris Evans sa pravidelne vozí na tomto unikátnom aute – ktoré v skutočnosti neletí, na rozdiel od filmu – okolo centra Londýna.

2. Lotus Esprit Submarine Car – 630.000 eur

Filmovým štábom prezývané „Mokrá Nellie“ si elegantné dvojdverové športové vozidlo zahralo vo filme James Bond: The Spy Who Loved Me v roku 1977. Naneštastie bolo auto po natáčaní ponechané v prepravnom kontajneri a zabudnuté na 10 rokov, kým niekto nakoniec nekúpil kontajner za 100 dolárov. Nový majiteľ ho reštauroval a predal v septembri 2013 na aukcii v Londýne miliardárovi Elonovi Muskovi, ktorý zaňho zaplatil 550.000 libier, teda približne 630-tisíc eur.

 

3. Batmobile – 4.000.000 eur

Batmanovo vozidlo začalo svoju životnú púť ako nefunkčný koncept Lincoln Futura z roku 1955. Automobilový úpravca George Barris ho kúpil za 1 milión dolárov a premenil ho na filmovú podobu.Vo filme si zahralo o 11 rokov neskôr. V januári 2013 sa batmobile predal americkému obchodníkovi Rickovi Champagneovi za 4,6 milióna amerických dolárov.

4. Herbie – 130.000 eur

Celkom 53 Chrobákov vystupovalo vo filme z roku 1968, z ktorých sedem zostalo v súkromnom vlastníctve. Nedávno, v roku 2012, si Austrálčan Alex Micakovski kúpil jedno za 150.000 dolárov (približne 130.000 eur). Väčšina z Chrobákov je umiestnená v múzeách v Nemecku, Anglicku, Južnej Kórei a Spojených štátoch. V porovnaní s ostatnými možno nejde o astronomickú sumu, no vzhľadom na to, že VW Beetle je bežné auto, hodnota tohto filmového kúsku niekoľkonásobne prevyšuje hodnotu „obyčajného“ Chrobáka.

5. DeLorean – 465.000 eur

Z pôvodných siedmich DeLoreanov, ktoré boli použité vi filmovej sérii Spät do budúcnosti, prežili iba tri. Dva kúsky patria štúdiu Universal, zatiaľ čo tretie auto je v súkromnom vlastníctve. Naposledy bolo vydražené v roku 2011, keď anonymný uchádzač zo San Jose v Kalifornii zaplatil 541 000 dolárov (približne 465-tisíc eur) – vrátane certifikátu pravosti.

Zdroj: Sputnik / topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen