Zaujímavosti

10 faktov, ktoré si pravdepodobne nevedel o rakovine

10 faktov, ktoré si pravdepodobne nevedel o rakovine

videní: 2.3K

Rakovina. Ochorenie-ktoré-netreba-menovať. Strašiak, ktorý trápi ľudstvo už niekoľko storočí a napriek tomu nemáme univerzálny a 100-percentne účinný liek. Dôležitá je však najmä jej prevencia. Preto sme sa rozhodli pripraviť rebríček desiatich faktov o tomto zákernom ochorení, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul.

1. Existuje viac než 100 druhov tohto zákerného ochorenia. Postihnutá môže byť doslova každá časť tela.

2. V roku 2008 zomrelo v dôsledku rakoviny 7,6 milióna ľudí, čo predstavuje 13 % všetkých úmrtí.

3. 1ž 70 % úmrtí v dôsledku rakoviny sa vyskytuje v krajinách s nízkymi a strednými príjmami.

4. Týchto 5 typov rakoviny najčastejšie postihuje mužov (v tomto poradí): rakovina pľúc, rakovina žalúdka, rakovina pečene, rakovina hrubého čreva a rakovina pažeráka.

5. Týchto 5 typov rakoviny najčastejšie postihuje ženy (v tomto poradí): rakovina prsníka, rakovina pľúc, rakovina žalúdka, rakovina hrubého čreva a rakovina krčka maternice. V mnohých rozvíjaúcich sa krajinách je práve rakovina krčka maternica najbežnejším typom ochorenia.

6. Užívanie tabaku je najväčšou príčinou rakoviny na svete. Spôsobuje až 22 % úmrtí.

7. Jedna pätina všetkých prípadov rakoviny na celom svete je spôsobená chronickou infekciou, napríklad ľudským papilomavírusom (HPV), ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice, alebo vírusom hepatitídy B (HBV), ktorý spôsobuje rakovinu pečene.

8. Najbežnejšie typy rakoviny, ako je rakovina prsníka, krčka maternice a hrubého čreva. môžu byť vyliečené, ak sú včasné indikované a pacientovi je nasadená správna liečba.

9. V súčasnej dobe je medicína na takej úrovni, že pri aplikovaní všetkých znalostí o tlmení bolesti a paliatívnej starostlivosti by bolo možné pacientom dopriať úplnu úľavu od bolestí.

10. Mohlo by byť zabránené viac ako 30 % rakovinových ochorení. Prevencia ráta s vyradením konzumácie tabaku, zdravou výživou, fyzickou aktivitou a len veľmi striedmym užívaním alkoholu. V rozvojových krajinách by bolo možné zabrániť až 20 % úmrtí na rakovinu imunizáciou proti vírusom HBV a HPV.

Zdroj: WHO | topdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen