Zaujímavosti

10 hudobných žánrov, ktoré (bohužiaľ alebo vďaka bohu) postupne vymreli

10 hudobných žánrov

videní: 825

Všetko dobré alebo zlé sa jedného dňa skončí a hudobné trendy nie sú výnimkou. V tomto článku sa pozrieme na 10 hudobných žánrov, o ktorých dnes už niet ani chýru ani slychu.

V tomto zozname nájdeš 10 najvýznamnejších hudobných žánrov, ktoré (v niektorých prípadoch bohužiaľ, v iných vďaka bohu) už určite nezačuješ z rádia. Každý z týchto žánrov zažil vo svojej ére raketový výstup, až kým narazil na absolútny vrchol. A všetci dobre vieme, čo nasleduje po vrchole. Strmhlavý pád. Samozrejme, stále sa nájde niekoľko kapiel, ktoré hrajú hudobné štýly na tomto zozname, no obdobie ich rozkvetu je už nepochybne dávno preč.

10. Third-wave ska

Možno nepoznáš tento žáner podľa názvu, no určite budeš poznať tých najznámejších zástupcov. Ska hudba mala počas svojho života tri rôzne fázy popularity. Prvá vlna vznikla v Jamajke v 50. rokoch minulého storočia,  v 70. rokoch minulého storočia sa dostala do druhej vlny v Spojenom kráľovstve so skupinami ako Madness a Specials. Tretia vlna bola americký fenomén. Skupiny ako Mighty Mighty Bosstones a No Doubt sa zviezli na tretej vlne úspechu, no koncom deväťdesiatych rokov sa americká mládež začala orientovať na inú hudbu.

9. Emo

Emo sa v skutočnosti zrodilo v polovici 80. rokov z hardcore punku rozšírením o „citovú zložku“. Avšak táto hudba má len veľmi málo spoločné s hudbou, módou a kultúrou, ktorá začiatkom dvadsiatych rokov prevzala nielen Spojené štáty. Kultúru, z ktorej boli mnohí rodičia boli zmätení a znepokojení. No niektoré hity boli skutočne chytľavé. Avšak do roku 2010 sa aj tento žáner stal minulosťou.

8. Crunk

Tento svojský podžáner hip hopu propagovalo v 90-tych rokoch zoskupenie Three 6 Mafia. Do hlavného prúdu ale prenikol až po roku 2000, hlavne vďaka  Lil Jonovi. S nezabudnuteľnými hitmi, ako sú „Get Low“ a „Get Crunk“ si osvojil základné charakteristiky žánru – vysokoenergetické, basové línie, opakujúce sa texty a nakoniec pridal kúsok z popu. Avšak tento ošiaľ vydržal do roku 2009.

7. Dubstep/Brostep

Takže čo sa stalo so všetkými emo-deťmi? Niektoré jednoducho vyrástli, iné ovplyvnil Sonny Moore, frontman vplyvnej screamo From First To Last. Z emo-scény sa stiahol v roku 2007 a objavil sa na novej americkej vlne podžánru dubstepu označovaného ako brostep. Brostep je jedným z najviac polarizujúcich žánrov v histórii hudby. Získal si obrovské množstvo fanúšikov zdanlivo cez noc, zatiaľ čo rovnako rýchlo získal nenávisť a kritiku. Trendy spoločnosti Google ukazujú, že dubstep dosiahol vrchol verejného záujmu v roku 2011 a odvtedy už len rapídne klesal.

6. Hair Metal

Svojím výrazným zmyslom pre módu, hudobným štýlom určeným na obrovské vypredané štadióny a (to najdôležitejšie) veľkým množstvom laku na vlasy ovládali metalové hlasy 80. roky minulého storočia. Motley Crue, Poison, Guns N ‘Roses – to sú len niektoré z kapiel, ktoré priniesli svoju divadelnú metalovú značku, známu aj ako „glam metal“, na štadióny po celom svete. Chytľavé gitarové riffy, surová energia a obrovské osobnosti si získali pozornosť ľudí po celom svete. Len málo albumov malo taký významný vplyv na popovú kultúru, ako je „Appetite For Destruction“ od Guns N ‘Roses – najpredávanejší debutový album v histórii. V polovici deväťdesiatych rokov sa však stalo nevyhnutné. Nová generácia americkej mládeže začala uctievať „grunge“, ktorý niektorí považujú za priamu odpoveď na „hair metal“.

 

5. Britpop

Ak existuje jedna vec, ktorá definovala britpop, bolo to zameranie na britskú kultúru – návrat k výslovne britským témam a úcta k britskej hudbe. Napriek tomu kapely ako Blur, Oasis a The Verve prerazili v Amerike raketovým tempom. Ale niekedy sa stáva, že rýchly vzostup predchádza ešte rýchlejšiemu pádu. Rozkvet britpopu bola niekde okolo roku 1995, kedy spolu o pozornosť bojovali kapely Blur a Oasis, no za smrť žánru sa považuje rok 1997, teda len dva roky neskôr po jeho vrchole. Dôvodom bol tretí album Oasis, ktorý nesplnil očakávania.

4. Nová vlna (New wave)

Je veľmi ťažké presne zadefinovať tento žáner. Pojem „nová vlna“ bol prvýkrát použitý v 70-tych rokoch na označenie kapiel, ako sú napríklad New York Dolls a The Velvet Underground. Tí hrali žáner na hrane rockovej a punkovej hudby a ich tvorba sa niesla v duchu experimentovania. Neskôr sa do novej vlny radil akýkoľvek druh energetickej rockovej či punkovej hudby s modernými popovými tendenciami a ochotou experimentovať s elektronikou.

3. Nu Metal

Existoval snáď len jeden žáner, ktorý znepokojoval rodičov a hudobných kritokov viac ako emo… Čo sa stane, keď novodobí metalisti narazia na rapovú kultúru, začlenia ju do svojej tvrdej hudby spolu s prvkami elektroniky, náznakmi funku a grungeu, a potom ju zabalia do štruktúry popovej hudby? Nuž, vznikne niečo mimoriadne podivné, no u mladých veľmi populárne. Dokonca aj medzi kapelami, ktoré v podstate definujú tento žáner, ako napríklad Korn, je štítok Nu Metal považovaný za nevhodný a najradšej by sa ho vzdali.

2. Grunge

V tomto zozname sme ho už párkrát spomínali – ako dôkaz o tom, aký kultúrny vplyv mal tento štýl aj napriek svojej krátkej životnosti. Grunge odmietol rôzne inkarnácie rockovej hudby, ku ktorým došlo pred ním. Jediná podobnosť, ktorú zdieľali so svojimi predchodcami (okrem obrovského vplyvu), boli samozničujúce tendencie. Koncom 80. rokov kapely ako Mudhoney priniesli určitú pozornosť na hudobnú scénu, ktorá sa narodila v meste Seattle, ale boli to skupiny ako Soundgarden, Alice in Chains, a predovšetkým Nirvana, ktoré sa zaslúžili o masívny rozmach štýlu. Na prelome storočia však žáner pocítil váhu svojho vlastného úspechu, keď sa začali rozmáhať akési rádio-post-grunge kapely ako Creed a Staind, zatiaľ čo priekopnícke kapely žánru zanikli.

1. Disko

Zatiaľ čo ostatné žánre na našom zozname mali obdobie vrcholnej popularity, po ktorom nasledoval prudký alebo stabilný pokles, disko je jediným žánrom, ktoré malo doslovný „dátum smrti“. Dňa 12. júla 1979 sa v Chicagu uskutočnil Disco Demolition Night, kde sa objavilo 50 000, aby ukázal svoju hlbokú nenávisť k tomuto žánru. Táto udalosť vyvrcholila nepokojmi, keď fanúšikovia vyhodili do vzduchu krabicu s disko vinylovými platňami. Nazýva sa to „noc, kedy zomrelo disko“, a určite to znamenalo začiatok rýchleho poklesu popularity žánru. Až dovtedy, kým Daft Punk nevydal album Random Access Memories z roku 2013.

Zdroj: WatchMojo / topdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen