II. svetová vojna

Nacistický vlak duchov

vlak

videní: 923

Prinášame ďalší článok z obdobia druhej svetovej vojny. Nacistický vlak duchov si ľudia častokrát zamieňajú s nacistickým vlakom plným zlata. Ten možno existoval, možno aj nie. Doposiaľ však nikto neprišiel so žiadnym rukolapným dôkazom. Na druhej strane nacistický vlak duchov bol skutočný. Pozrite sa spoločne s nami na túto záhadou opradenú udalosť.

Nacistický vlak duchov skutočne existoval. Nachádzame sa v období druhej svetovej vojny – presnejšie – na jej konci. Vlak duchov prevážal politických väzňov a spojeneckých pilotov držaných vo väznici v Saint Gilles (Sint Gillis) v Bruseli do nemeckých táborov. Dňa 2. septembra 1944 ho tvorilo 1 370 politických väzňov a 41 spojeneckých letcov.

Do Nemecka však nedorazili. Zaslúžili sa o to belgickí železničiari. Vedeli, že spojenecké vojská sú už na predmestí Bruselu, a preto odchod vlaku úmyselne zdržovali tak dlho, pokiaľ sa Nemci svojho plánu nevzdali. Tí miesto toho politických väzňov prepustili na bruselskom nástupišti La Petite-Ile (Kleine Eiland) a vlakom nakoniec poslali do Nemecka svojich vojakov na obranu vlasti.

Vlak pozostával z 30 nákladných vagónov a na bruselskom južnom nástupišti doň bola nahnaná pôvodná skupina cestujúcich. Odchod bol stanovený na skoré ráno. Belgickí železničiari však prípravu k odchodu naschvál zdržiavali a to takmer až do neskorého popoludnia. Vinou ďalšieho meškania vlak dorazil do Mechelenu večer, a následne ešte musela byť jeho trasa odklonená do Muizenu, aby lokomotíva načerpala novú vodu. Druhý deň ráno sa o ďalšie meškanie postarali sabotážne akcie. Vlak sa musel o štvrť na jedenásť vrátiť z muizenského nástupištia do La Petite-Ile. Tam ostal stáť, pretože sabotážnici odpojili lokomotívu a predstierali, že nemajú vhodnú náhradu.

Následne s Nemcami začal vyjednávať Červený kríž a podarilo sa mu dohodnúť prepustenie politických väzňov. Akonáhle do vlaku nastúpili nemeckí vojaci, železničiari ho nechal doraziť iba do Schaerbeeku a naschvál ho vypravili do depa. Niekoľko vozňov sa vykoľajilo a spojeneckí letci, ktorí prepustení neboli, využili zmätok a dali sa na útek. Nemcom sa podarilo nakoniec vlak predsa len rozbehnúť a zamierili do Nemecka. O vlak duchov nešlo doslova, pretože ako belgickí železničiari, tak Nemci po celú dobu vedeli, kde sa súprava nachádza.

Zdroj: Wiki | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen