II. svetová vojna

Nemecké ponorky 2. svetovej vojny (2. časť)

Nemecké ponorky

videní: 977

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Nemecké ponorky 2. svetovej vojny. Ponorka s označením U- 530 a jej plavba, ktorá trvala o mesiac dlhšie, ako mala, budí aj po rokoch široký záujem verejnosti.

Domnienka, že U- 530 potopila krížnik Bahia, bola rýchlo vyvrátená. Vyšetrovaním sa zistilo, že príčinou potopenia bola delostrelecká nehoda. Argentínske ministerstvo námorníctva zašlo ešte ďalej. V oficiálnom prehlásení nielen že zbavilo ponorku obvinenia z potopenia Bahie, ale naviac dodalo, že na palube neboli prítomní žiadni nacistickí predstavitelia ani vysokí dôstojníci. V komunite sa ďalej rozpráva, že pred U- 530 sa na argentínskom pobreží nikto nevylodil.

Konšpiračné teórie o Hitlerovom úteku do Južnej Ameriky v ponorke sa vynorili už v júli v roku 1945. Maďarský novinár László Szabó emigroval do Argentíny a v tomto mesiaci mu vyšiel článok v novinách Crítica. Tvrdil v ňom, že Hitler unikol z Nemecka v ponorke. Po vylodení v Argentíne vraj odišiel do Patagónie a odtiaľ do tajnej nacistickej „pevnosti“ v Novom Švábsku v Antarktíde. Tento názor bol priznačný po priplávaní U- 530 do Argentíny.

V roku 1947 Szabóovi vyšla kniha Hitler está vivo (Hitler je nažive) a v nej rozpútal teórie o úteku v ponorke, ale aj o nacistickej bašte v Antarktíde. V roku 2006 vydal druhú knihu Hitler no murió en el búnker (Hitler nezomrel v bunkri).

Pravde je, že sa U- 530 cestou do Argentíny plavila po mori o mesiac dlhšie, než bolo nutné. Pritom nemala žiaden zrejmý dôvod ani k takýmto prieťahom, ani ku zničeniu osobných dokladov, lodného denníku a palubného dela. Môžeme si predstaviť, že sa veliteľ zbavil dela pre prípad, že by sa k nemu priblížili nepriateľské plavidlá, ale nedá sa logicky vysvetliť, prečo utajoval totožnosť príslušníkov posádky a zničil denník.

Už sa nikdy nedozvieme, či ponorka prevážala do bezpečia poklady či nacistických pohlavárov. Nebol by zrejmý dôvod zničiť lodný denník a osobné doklady, ak by sa nemalo čo skrývať. Nech mal Wermuth akékoľvek tajomstvo, vzal si ho do hrobu. Pokračujeme treťou časťou článku.

Zdroj: Wiki topdesat

 

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen