Zaujímavosti

Kto bola Mária Magdaléna a aký bol jej vzťah s Ježišom?

Kto bola Mária Magdaléna a aký bol jej vzťah s Ježišom?

videní: 5.6K

Mária Magdaléna a jej výnimočný vzťah s Ježišom je záhadou, ktorá stavia proti sebe dva kresťanské prúdy, vieru podľa kanonických evanjelií a prúd, ktorý uznáva aj apokryfné evanjeliá. Kto z nich má pravdu? Začíname prvou časťou článku o Márii Magdaléne.

Z Evanjelií sa o Márii Magdaléne dozvedáme len veľmi málo. Vie sa o nej, že bola jednou zo žien, ktorá nasledovala Ježiša Krista, pôvodom z Magdaly, rybárskej oblasti, podľa ktorej ju pomenovali a ktorá leží na východnom pobreží Galilejského jazera medzi mestami Kafarnaum a Tirza. Sväté texty hovoria o tom, že bola medzi ženami, ktoré boli prítomné pri Ježišovom ukrižovaní a jeho následnom pochovávaní. Píše sa v nich aj to, že spolu s inými ženami sa vrátila k Ježišovmu hrobu, aby potrela telo Mesiáša vzácnymi olejmi, a vtedy sa zjavil anjel, ktorý im zvestoval, že Ježiš vstal z mŕtvych a poveril ich, aby to povedali apoštolom. Okrem toho, čo je zaznamenané v Evanjeliách, kresťanská tradícia spíja Máriu Magdalénu aj s inými osobami z Nového zákona, iba že o tom neexistujú písomné záznamy. A tak ľudia veria, že Mária Magdaléna bola cudzoložnica, ktorú Ježiš zachránil pred ukameňovaním, alebo že to bola tá žena, ktorá naolejovala Ježišove nohy vonnými olejmi a osušila ich svojimi vlasmi pred jeho príchodom do Jeruzalema.

Najdiskutovanejšia hypotéza súčasnosti však vychádza z domnienky, že Mária Magdaléna bola manželkou alebo partnerkou Ježiša z Nazaretu. Zástancovia tejto teórie, v súčasnosti napríklad Dan Brown, autor niekoľkých bestsellerov, sa opierajú o viaceré zdroje. Jednak je to apokryfné evanjelium podľa Filipa (datuje sa do 2. storočia), kde sa o Márii Magdaléne hovorí ako o „spoločníčke“ Ježiša.  „Tri kráčali nasledujúc Pána: jeho matka Mária, jej sestra a Magdaléna, o ktorej sa hovorí, že bola jeho spoločníčka. Mária predstavuje v skutočnosti jeho sestru, matku a spoločníčku zároveň.“ A čo sa týka kanonických evanjelií – podľa Marka, Matúša, Lukáša a Jána, prítomnosť tejto ženy ako nasledovníčky Ježiša mohla viesť až k ich fyzickému zblíženiu. Pokračujeme druhou časťou.

Zdroj: Wiki | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen