Zaujímavosti

Pandémia nepozná hranice. Vírusy dokážu zabiť viac ako akákoľvek vojna

vírusy

videní: 4.1K

Počas nadchádzajúcich májových nedieľ predstaví Discovery Channel výzvy, ktorým čelia súčasní lekári a epidemiológovia na celom svete. Trojdielny dokumentárny cyklus Neviditeľní zabijaci mapuje históriu zákerných vírusových ochorení, s ktorými sa ľudstvo vo svojej histórii čelilo, zameria sa najmä na vírusy spôsobujúce chrípku, Ebolu a pravé kiahne.

Chrípka sa svojimi sklonmi k pandemickému šíreniu, dokáže postihnúť milióny ľudí, bez ohľadu na hranice krajín či kontinentov. Keďže vírusy chrípky neustále mutujú, môže sa rýchlo objaviť nový kmeň rezistentný voči bežne dostupným liekom a imúnny voči vakcínam. Za najtragickejšiu pandémiu sa považuje Španielska chrípka z počiatku 20. storočia, ktorá si vyžiadala desiatky miliónov obetí. Nebola však prvou a rozhodne ani poslednou epidémiou v histórii ľudstva.

Peter Piot, Director of the London School of Hygience and Tropical Health, co­discoverer of the Ebola virus in Zaire in 1976.

Peter Piot, riaditeľ Londýnskej školy hygieny a zdravia, spoluobjaviteľ vírusu Ebola v Zaire v roku 1976.

“Musíme byť v stave permanentnej pohotovosti a pripraviť sa na to, že čas od času budú tieto a ďalšie patogény ľudskú populáciu ohrozovať. Neexistuje možnosť epidémie spoľahlivo predvídať, a pretože mikróby sú zvyčajne o krok vpred pred človekom, naša reakcia nemusí byť dostatočne rýchla,” konštatuje popredný epidemiológ doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA. a súhlasí s ním aj americký odborník na infekčné choroby, doktor David Morens, ktorý spolupracoval aj na vzniku dokumentu: “V podstate sa musíme naučiť veštiť z krištáľovej gule, aby sme dokázali predpovedať, u ktorých kmeňov je najväčšia pravdepodobnosť výskytu v polročnom horizonte.”

V boji proti nebezpečným infekciám dnes môžeme do istej miery ťažiť zo skúseností, ktoré máme s pravými kiahňami alebo s obávanou Ebola. Kým zohavující a smrteľný vírus kiahní sa podarilo na našej planéte vyhubiť a podobný osud snáď čaká aj prenosnú detskú obrnu, vírusy pochádzajúce zo zvieracej ríše ako napr. pôvodcovia Eboly a chrípky sa veľmi pravdepodobne nikdy vyhubiť nepodarí.

O tom vie svoje aj Rebecca Johnsonová, ktorá v roku 2013 prežila masívnu epidémiu: “Ľudia si na mňa ukazujú ,to je ona, to je tá s Ebolou’, ale ja našťastie viem, že teraz už som vo väčšom bezpečí než oni,” opisuje prejavy spoločenskej stigmatizácie zdravotná sestra zo Sierra Leone. Rebecca mala obrovské šťastie, že chorobu prežila. Viac ako 11-tisíc nakazených vírusu podľahlo, a to najmä v západnej Afrike. Ani Európa však nie je imúnna.

Researcher Don Wu and graduate student Sam Chan prepare to do surveillance at Mai Po Marsh.

Výskumník Don Wu a študent Sam Chan sa pripravujú na cestu do Mai Po Marshes.

“Nikdy do zahraničia necestovalo toľko osôb ako dnes, oproti roku 2000 je to globálny nárast o 200 %. Až 1,8 miliardy cestovateľov navštívi v priebehu roka zahraničnú destináciu a tieto počty budú veľmi pravdepodobne naďalej stúpať. S nimi bude logicky rásť aj počet v cudzine získaných chorôb a lekári na to musia byť pripravení. V dnešnej dobe môžu vysoko nebezpečné a rezistentné patogény obletieť svet len za pár dní,” vysvetľuje docent Maďar, prečo je potrebné mať sa na pozore aj v dnešnej dobe a v našom prostredí.

Téma vírusových ochorení a epidémií doplnená o historické zábery, animácie a priame svedectvá odborníkov aj postihnutých ponúkne trojdielny dokument Neviditeľní zabijaci, ktorého prvú časť uvedie Discovery Channel v nedeľu 13. mája o 20:00.

Zdroj: Discovery | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov