TOP 10

10 najhorších krajín sveta? V týchto štátoch je zďaleka najvyššia miera vrážd

miera vrážd

videní: 9.2K

Aké krajiny patria medzi tie najhoršie dovolenkové destinácie? Jedným z kritérií môže byť aj miera vrážd…

Je známe, že moderný svet je pomerne bezpečné miesto. No na druhej strane je priam šokujúce vidieť, aký nebezpečný svet môže byť. Na tomto zozname sa pozrieme na tie najhoršie krajiny podľa najvyššej miery vrážd. Miera vrážd je prerátaná na 100.000 obyvateľov za rok.

 

10. Juhoafrická republika, 31

vrazdy_1

Napriek svojej pekne znejúcej prezývke “The Rainbow Nation” trpí Južná Afrika, domov približne 54 miliónov ľudí, veľmi vysokou mieru vrážd, útokov, znásilnení a iných násilných trestných činov. Štatistiky publikované miestnou políciou naznačujú, že v Južnej Afrike je každý deň zavraždených okolo 50 ľudí, čo je naozaj alarmujúce číslo. Našťastie, miera vrážd pomaly klesá.

 

9. Svätý Krištof a Nevis, 33,6

vrazdy_2

Svatý Kryštof a Nevis je najmenší suverénny štát v Amerike. No napriek malému počtu obyvateľov (len o niečo viac ako 50.000) má krajina obrovský problém s kriminalitou a mierou vrážd. S priemerným podielom 33,6 vrážd na 100 000 ľudí sa Svätý Krištof a Nevis umiestnil na 9. mieste.

 

8. Svazijsko, 33,8

vrazdy_3

Svazijsko, krajina s populáciou len o niečo viac ako milión obyvateľov, je jednou z najmenších krajín v Afrike. Ale čísla súvisiace s mierou vrážd v tejto krajine sú čokoľvek, len nie malé. Priemerná dĺžka života determinovaná nielen obrovskou kriminalitou, ale aj extrémnou chudobou a chorobami, ako je AIDS alebo tuberkulóza, je odhadovaná len na  50 rokov.

 

7. Lesotho, 38

vrazdy_4

Lesotho je ďalšia malá africká krajina nachádzajúca sa v Južnej Afrike. Okrem polohy a veľkosti zdieľa so Svazijskom ďalšiu vec: nekontrolovateľnú mieru vrážd. Takmer polovica obyvateľstva žije pod hranicou chudoby, ktorá je čiastočne zodpovedná za obrovskú kriminalitu a vysoký počet násilných trestných činov.

 

6. Jamajka, 39,3

vrazdy_5

Jamajka, krajina s rozlohou 11.000 štvorcových kilometrov, zastupuje v tomto nelichotivom rebríčku Karibik. Po mnoho rokov je krajina známa tým, že má jednu z najvyšších mier vrážd na svete a najnovšie štatistiky Úradu OSN pre drogy a kriminalitu to potvrdili. Vraždy a násilné trestné činy sú obzvlášť časté vo veľkých mestách, ako je hlavné mesto Kingston.

[adrotate group=”11"]

5. Guatemala, 39,9

vrazdy_6

S počtom obyvateľov takmer 16 miliónov je Guatemala najľudnatejšou krajinou v strednej Amerike. V priemere je každý mesiac zavraždených 100 ľudí. Vďaka tomu sa Guatemala zaradila na piate miesto krajín s najvyššou mierou vrážd na svete.

 

4. Salvádor, 41,2

vrazdy_7

Hlboko zasiahnutý dlhodobou a zničujúcou občianskou vojnou (1979 – 1992) je Salvádor je krajinou Strednej Ameriky a domovom približne 6,3 milióna ľudí. Mimoriadne vysoká miera vrážd v tejto krajine je poznačená významnými zločinmi súvisiacimi s gangom a kriminalitou mladistvých. Napríklad v roku 2004 bolo až 60% vrážd spáchaných v Salvadore miestnymi gangmi, ktoré súťažili o moc a územie.

 

3. Belize, 44,7

vrazdy_8

S rozlohou 22.800 štvorcových kilometrov a populáciou okolo 340.000 obyvateľov je Belize najredšie osídlenou krajina v strednej Amerike. Ale napriek úžasnej prírode (a povahe daňového raja) táto krajina nie je dobrým miestom pre život. Obrovská miera vraždy (takmer 45 vrážd na 100.000 obyvateľov) spôsobuje, že Belize patrí medzi tri najnebezpečnejšie krajiny na svete.

 

2. Venezuela, 53,7

vrazdy_9

Venezuela je známa ako jeden z najväčších vývozcov ropy na svete, ale tiež ako krajina so všadeprítomným a neobvykle vysokým počtom vrážd. V minulom roku sa podľa prieskumu len 19 % miestnych obyvateľov cítilo bezpečne a mali na to dobrý dôvod: každoročne je vo Venezuele zabitých viac ako 50 ľudí na 100.000 obyvateľov a toto číslo sa v posledných desaťročiach neustále zvyšuje.

 

1. Honduras, 90,4

vrazdy_10

Podľa Úradu OSN pre drogy a kriminalitu má Honduras, krajina s približne 8,25 miliónmi obyvateľov, najvyššiu mieru vrážd na celom svete. Priemerná miera 90,4 vrážd na 100.000 ľudí znamená, že v tejto krajine je zavraždený v priemere každý tisíci človek. Vzhľadom na to, že Honduras je populárnou dovolenkovou destináciou, turisti sa často stávajú obeťami rôznych násilných trestných činov.

Zdroj: List25 /  topdesat

b
Komentáre
Hore