II. svetová vojna

Deň D: Vzácne zábery z druhej svetovej vojny

Deň D

videní: 10.1K

Operácia Neptún, známa aj ako Deň D alebo vylodenie v Normandii, bola kľúčovou operáciou spojeneckých síl počas druhej svetovej vojny. 6. júna 1944 sa uskutočnilo najvýznamnejšie obojživelné vylodenie v histórii. Až do tejto chvíle sa nacistickému Nemecku darilo dobíjať nové a nové územia v Európe. Padlo Francúzsko a Hitler obrátil svoju pozornosť na východ. Na muške mal svoj nový cieľ – Sovietsky zväz.

Hitlerova invázia do Ruska, ktorá bola poznačená začatím obrovskej operácie Barbarossa. Tá prichytila sovietsku armádu nepripravenú. Ruský vodca, Jospeh Stalin, predpokladal, že až do pádu Británie nebude musieť bojovať proti nacistickému Nemecku. Stalin sa však mýlil a nemecká armáda bez akéhokoľvek varovania spustila masívnu kampaň proti krajine s ktorou mala dohodu.

Stalin spojencom navrhol, aby zvýšili tlak na Nemecko. Ak by spojenci napadli Nemecko zo západu, Hitler by musel bojovať na dvoch frontoch. Aj keď spojenci spočiatku váhali, nakoniec s takýmto plánom súhlasili.

Nemci však vedeli, že sa chystá invázia. Nebolo možné, aby takúto veľkú operáciu zvládli spojenci v utajení. Nemci si však mysleli, že k vylodeniu dôjde v Pas de Calais vo Francúzsku – najbližšie miesto vzdialené od Británie. Spojencom to vyhovovalo a túto teóriu podporovali rôznymi dezinformáciami, zatiaľ čo plánovali skutočné vylodenie na plážach v Normandii.

K dispozícii bolo 5 kľúčových miest, z ktorých každé malo inú pláž s odlišným kódovým názvom. Väčšina z nich bola miestom, kde sa vylodili americkí vojaci:

Utah (Pouppeville, La Madeleine a Manche)

Omaha (Sainte-Honorine-des-Pertes, Saint-Laurent-sur-Mer, Vierville-sur-Mer)

Väčšina britských vojsk sa vylodila na pláži pod označením Gold a Sword:

Gold (Arromanches-les-Brains, Le Hamel, La Riviere)

Sword (Saint-Aubin-suer-Mer to Ouistreham)

Napokon sa vylodila aj kanadská armáda, ktorá bola poverená obsadiť Juno (Courseulles, Saint-Aubin, Bernieres).

 

 

Operácia bola pôvodné naplánovaná na 1. mája 1944, ale v tom čase spojenci nedisponovali dostatočnou silou k takýmto masívnym operáciám. Po zhromaždení dostatočného počtu vojakov a techniky, keď už bolo všetko pripravené, začiatok operácie sa naplánoval na 4. júna. Ťažké poveternostné podmienky však donútili spojencov operáciu odložiť o ďalšie dva dni a invázia sa tak začala až 6. júna. Tento deň je označovaný aj ako Deň D.

V ten deň zaútočilo tisíce spojeneckých jednotiek na 50 km pláží. Operácia sa začala o 06:30. Zatiaľ čo nemecké jednotky ostali prekvapené a nepripravené, len tak sa nevzdávali. Pomocou dobrého terénu a predtým vybudovaných obranných štruktúr spôsobili nemeckí vojaci extrémne ťažké straty spojeneckej armády. Nakoniec však padli. Dokonca aj potom, čo spojenci zabezpečili Normandiu, Nemci sa ľahko nevzdali. Bojovali na každom kroku naprieč celým Francúzskom. Mnoho miest bolo oslobodených až po intenzívnych bojoch, čo malo na svedomí množstvo obetí na oboch stranách. Napriek tomu sa spojencom darilo oslobodzovať francúzske mestá a dediny. Nakoniec sa spojenci dostali do Paríža. Oficiálne bol Paríž oslobodený 25. augusta 1944.

Vojna sa samozrejme týmto dňom neskončila. Nemecko aj naďalej kládlo tvrdý odpor a Japonci v Pacifiku taktiež spôsobili poriadny zmätok. Nasledovali ďalšie krvavé mesiace.

My ti dnes z celého tohto obdobia prinášame zaujímavé zachovalé farebné zábery, ktoré ti ukážu, ako to v tomto období v Európe skutočne vyzeralo.

Deň D: Zachovalé farebné zábery:

 

 

Zdroj: warhistoryonline / topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov