Zaujímavosti

Vedci zistili, kto je na svete najlenivejší. Ako sme na tom my?

najlenivejší

videní: 6.1K

Experti z univerzity v Stanforde zhromaždili informácie o fyzickej aktivite používateľov smartfónov zo 111 krajín sveta, informuje vedecký portál ScienceAlert. Ktorý národ na svete je najlenivejší?

Počas výskumu, ktorého výsledky publikoval časopis Nature, vedci analyzovali informácie od viac ako 700-tisíc užívateľov mobilnej aplikácie, ktorá sleduje fyzickú aktivitu. Podarilo sa im zistiť, že existuje veľký rozdiel v úrovni fyzickej aktivity medzi najviac pohyblivými a najviac “lenivými” krajinami na svete.

Obyvatelia Hong Kongu urobia denne 6880 krokov, zatiaľ čo ľudia v Indonézii len 3513. Účastníci výskumu robili denne priemerne okolo 5000 krokov. Rusko je v päťke najaktívnejších s ukazovateľom 5969 krokov.

[adrotate group=”11"]

Spolu s tým vedci vyhlásili, že úroveň priberania u obyvateľov krajín, ktorí boli sledovaní, nezávisí natoľko od priemerných ukazovateľov fyzickej aktivity, ako od disproporcie medzi rôznymi úrovňami obyvateľstva.

“Ak je v nejakej krajine časť ľudí veľmi aktívna a iná časť zase nie, tak veľkosť diferencie medzi nimi je výrazným indikátorom úrovne priberania v danej spoločnosti,” vysvetlil jeden z autorov práce, bioinžinier Scott Delp.

Najväčší rozdiel medzi najaktívnejšími a “najlenivejšími ľuďmi” bol zistený u obyvateľov Saudskej Arábie, Austrálie, Kanady, Egypta a USA. Najmenší rozdiel v pohyblivosti bol zase u obyvateľov Hong Kongu, Číny, Švédska, Južnej Kórei a Česka. Nás, Slovákov, môže tešiť, že sme sa neumiestnili v prvej dvadsiatke najlenivejších národov.

A koľko krokov denne spravíš ty?

Zdroj: topdesat / sputnik

b
Komentáre
Hore