Zaujímavosti

Znečistenie Arktídy je obrovské. Najviac si to však odnesú mláďata medveďa bieleho


videní: 4.0K

Znečistenie  na Arktíde je tak obrovské, že chemikálie sa hromadia v materskom mlieku medveďa bieleho a kŕmením sa prenášajú aj na malé medvieďatá. Nová analýza znečisťujúcich látok na Arktíde zistila, že biele medvede podstupujú vyššie riziká v porovnaní s inými zvieratami.

Štúdia bola publikovaná v odbornom časopise Environmental Toxicology and Chemistry v decembri a zamerala sa na konkrétnu triedu znečisťujúcich látok známych ako perzistentné organické polutanty (POP). Perzistentné organické polutanty sú toxické, držia sa dlhú dobu v tele a zároveň majú tendenciu hromadiť sa v telách ľudí a zvierat.

Na účely tejto štúdie výskumníci zozbierali dáta z väčšej časti Arktídy a rovnako aj zo subarktického pásma. Vedci odhadujú koncentráciou až 19-tich chemických látok, ktoré sa našli v arktickej treske, tuleňovi krúžkavom, a medveďovi bielom.

 

 

Ich zistenia majú naozaj veľmi prekvapivé závery. Po prvé, riziko vzniku perzistentných organických polutantov bolo o 100-krát vyššie ako je prah bezpečnosti pre dospelých bielych medveďov. Po druhé, pre medvieďatá to bolo oveľa vyššie, až 1000-krát.

Rovnako ako aj dieťa, sa aj medvieďatá spoliehajú na materské mlieko ako na primárny zdroj ich potravy, ktorým sa živia po dobu asi 20-tich mesiacov. Pre porovnanie, tulenie mláďatá sa živia materským mliekom iba prvý mesiac života – za deň vypijú dva a pol litra mlieka a rastú priemerne až o 30 kg za dva týždne. To znamená, že medvieďatá bieleho medveďa sú vystavené nahromadeným chemickým látkam oveľa dlhšie, a preto je riziko perzistentných organických polutantov oveľa vyššie.

Štúdia dala jasne najavo, že od roku 1980 nastal pokles rizika vzniku perzistentných organických látok na medvieďatách, predovšetkým vďaka medzinárodným kontrolným opatreniam. Ale zloženie perzistentných organických polutantov sa neustále mení. Do životného prostredia sa tak neustále dostávajú nové polutanty. V poslednej dobe pribudli najmä perfluóroktánsulfonáty, ktorých výskyt vzrástol od roku 1940.

„Výsledky ukazujú, že medzinárodné kontrolné opatrenia sú účinné pri znižovaní rizika ekosystémov“, hovorí autor a jeden z vedúcich, Marco Vigh vo svojom vyhlásení. „Avšak, neustále musíme vykonávať kontroly nových vznikajúcich nečistôt.“

Zdroj: iflscience

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov