Zaujímavosti

Bitka o Verdun: Zábery z miesta, kde sa odohrala ta najkrvavejšia bitka počas 1. svetovej vojny


videní: 7.2K

V týchto záberoch natočených pomocou drona, ktoré natočil Gauthier Lefebvre sa pozrieme na bitku o Verdun z vtáčej perspektívy. Poletíme ponad zákopy, pevnosť Douamont, zničený kostol a aj kostnicu, ktorá sa nachádza v Douaumonte. Ubehlo už presne 100 rokov od tejto hrôzostrašnej bitky. Bitka o Verdun sa začala 21. februára 1916 a trvala do 18. decembra 1916. Bola najdlhšou bitkou v prvej svetovej vojne. Vyžiadala si obrovské straty na oboch stranách. Odhaduje sa viac ako 250 000 mŕtvych a pol milióna zranených. Dôvodom bolo zmenenie pôvodných plánov bleskového obsadenia nepriateľského územia na zdĺhavú zákopovú vojnu, čo malo na svedomí, že ani jedna zo zúčastnených strán nemohla tak ľahko dosiahnuť svoje víťazstvo. Práve pre to sa táto bitka označuje aj ako Verdunský mlynček na mäso.

 

 

Je pravda, že francúzskej armáde sa nakoniec podarilo získať späť väčšinu územia, ktoré obsadili Nemci, ale historici to považujú skôr za obyčajné morálne víťazstvo, než pragmatické víťazstvo. Niektorí argumentovali, že Verdun bol pre Francúzsko kritický bod vo vojne. Ak by totižto v týchto bojoch prehrali, ich morálka by sa zrútila a Francúzi by sa tak snažili vyrovnať s Nemcami.

Obrana Verdunu sa pre Francúzov stala symbolom sebaobetovania a odhodlania vojakov vydržať aj tie najťažšie podmienky. Ich straty boli naozaj obrovské a tak sa rozhodli, že vojakov v prvej línii budú striedať. Zatiaľ čo v bitke o Verdun sa vystriedalo 70% príslušníkov francúzskej armády, na druhej strane to bolo iba 25% nemeckých síl. Menšia zaujímavosť, bitky sa zúčastnil aj sám Adolf Hitler. Tu sa podarilo Hitlerovi niekoľkokrát utiecť pred istou smrťou.

 

Zdroj:warhistoryonline, wikipedia

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov