Video

Americká polícia nedokázala zastaviť šialenca v tanku, ktorý terorizoval celé mesto


videní: 9.1K

Shawn Nelson sa stal mužom tragickej histórie, keď v roku 1995 ukradol tank a vyšiel do ulíc San Francisca terorizovať obyvateľov mesta.

Predošlé roky pred spomínaným incidentom boli pre Shawna naozaj veľmi ťažké a neznesiteľné. Po ťažkej nehode na motocykli sa stal závislým na metamfetamíne. Obaja rodičia mu zomreli na následky rakoviny, prešiel si rozvodom a tesne pred krádežou tanku, zomrela na predávkovanie jeho spolubývajúca, ktorá bola zároveň aj jeho priateľkou.

Neustále žil v bolesti, či už zo straty svojich blízkych alebo po zraneniach z ťažkej nehody. Aby nevnímal realitu, začal brať metamfetamín.

 

[adrotate group=”11"]

 

Nelson žaloval nemocnicu, ktorá sa o neho starala po jeho nehode, kvôli „zbytočnému väzneniu v nemocnici“. Rovnako žaloval aj mesto pre „policajnú nedbanlivosť“ a „neoprávnené zatknutia“.

Priatelia a rodina povedali, že sa zaplietol do podivných záľub: Napríklad sa snažil na svojom dvore ťažiť zlato. Zašiel s tým až tak ďaleko, že podal mestu oznámenie o začatí ťažby. O bombovom útoku na Federálnu budovu v Oklahome City povedal, že sa jednalo o “dobrú vec”.

Nelson bol inštalatér. Keď bolesť po nehode neutíchala a jeho vybavenie bolo ukradnuté z jeho kamióna, nemohol už normálne fungovať. Jeho dom tak putoval do exekúcie. Začal uvažovať o samovražde.

Nelson bol vojnový veterán. Neďaleko sa nachádzala vojenská zbrojnica- Army National Guard Armory. Nelson sa nenápadne dostal do vnútra, kde sa priblížil ku tankom, ktoré tam boli v tej dobe odstavené. Polícia tvrdí, že na otvorenie poklopu tanku musel použiť páčidlo.

Tank naštartoval pomocou tlačidiel, nie pomocou kľúča. Prvé dva tanky nenaštartoval, ale ten tretí, M60A3, prebudil k životu. Nelson opustil zbrojnicu a ihneď si to namieril cez všetky jazdné pruhy, ktoré boli po blízku, priamo až na diaľnicu, kde sa na 57 tonovom monštre rútil rýchlosťou približne 50 km/h. Našťastie, tank nebol vyzbrojený muníciou.

Zničil autá, požiarne hydranty a betónové bariéry, ale našťastie pri jeho vyčíňaní neboli zranení žiadni ľudia. Keď sa tank konečne zastavil na betónovej bariére, polícii sa podarilo otvoriť poklop a Nelsona zastreliť. Nemali však inú možnosť ako zasiahnuť a nemohli si dovoliť riskovať životy mnohých občanov, keďže bolo iba otázkou času, kedy si to šialenec na tanku namieri priamo na protiidúce vozidlá. Zachránili tak množstvo životov. Polícia vtedy priznala, že nemala dostatočné vybavenia na zastavenie tanku.

Zdroj: warhistoryonline
Foto:

b
Komentáre
Hore