Zaujímavosti

Sloníča Max sa svojím príchodom na svet zapísal do histórie pražskej zoo. Dnes už má aj kamaráta


videní: 4.5K

Maximilián, čiže Max je mláďa slona indického. Narodil sa 5. apríla 2016 a svojím príchodom na svet sa zapísal do histórie pražskej zoo. Dôvod: je totiž prvým sloníčaťom, ktoré sa v Zoo Praha nielen narodilo, ale bolo tu aj počaté.

Foto:Facebook-Zoo Praha

Foto:Facebook-Zoo Praha

 

POĎME SA POZRIEŤ TROCHU DO HISTÓRIE

Chov slonov v pražskej zoo sa traduje od začiatku a siaha až do roku 1933, kedy do zoo prišiel slon Baby.

Muselo prejsť dlhých 80 rokov, kým sa záhrada dočkala svojho prvého mláďaťa – samičky Sity. Sita prišla na svet vo februári 2016, kedy sa otváralo Údolie slonov. Sita nebola 100% „pražská“ – jej matka Donna sa do zoo presťahovala z holandského Rotterdamu už gravidná.

 

MAX JE PRVÝM SLONÍČAŤOM SKUTOČNE „MADE IN PRAGUE“

Maxova matka je 11-ročná Janita. Do pražskej zoo pricestovala zo Srí Lanky koncom roka 2012 spolu so slonicou Tamarou. Boli darom od tamojšej vlády. Ich príchod bol vtedy nesmierne významnou udalosťou, zdôrazňuje web Zoo Praha. A dodáva, že doviezť slona indického priamo z krajiny jeho pôvodného výskytu nie je nič bežné a vyžaduje si to veľkú a veľa diplomacie. Pražskej zoo sa tento sen splnil po náročnom dvojročnom vyjednávaní.

Otcom Maxa je slon Mekong. Do augusta roku 2014 bol Mekong v Prahe jediným samomcom. No pražské slonice ho nechávali viac-menej „chladným“, čo rozhodlo, že jeho vymenilo za skúseného 31- ročného Ankhora. Ankhor je otcom už 11 potomkov. No ešte pred svojím odchodom sa 32-ročný Mekong chopil iniciatívy, a výsledkom bolo radostného zistenie, že Janita je gravidná. Mekong z pražskej zoo koncom roka 2014 odcestoval do Zoo Amsterdamu.

 

 

AKO PRICHÁDZAL NA SVET MALÝ MAX

Chovatelia nič nenechali na náhodu

Pražská zoo opisuje blížiaci sa pôrod Janity veľmi podrobne: Janitu veterinári denne monitorovali podľa hladiny hormónu progesterónu. Jeho hodnoty klesajú tesne pred pôrodom až na nulu. Na stredu 6. apríla pripadal 640. deň gravidity, teda tzv. „Stredný deň gravidity“, a vďaka všetkým týmto informáciám boli chovatelia na celú udalosť dobre pripravení.

V utorok 5 apríla o trištvrte na tri ráno sa Janite objavila hrča pod chvostom, čo bol neklamný signál začínajúceho pôrodu. Chovatelia, ktorí mali v tej chvíli službu, odviedli Janitu do boxu a zvolali celý tím, vrátane veterinára.

 

Janita spočiatku mláďa neprijala

Pre Janitu išlo o jej prvé mláďa. Ako opisuje Zoo Praha udalosti, bola Janita vzhľadom na svoje neskúsenosti pri pôrode uviazaná, čo sa ukázalo ako opodstatnené. Prvorodička totiž spočiatku mláďa neprijala a dokonca na neho naznačila útok, čo u neskúsených sloníc nie je zriedkavé (pravdepodobne z dôvodu prežitých bolestí pri pôrode, ktorú si samica spojí s mláďaťom, píše web zoo.)

 

Správanie Janity sa našťastie zmenilo

Po narodení bolo sloníča odtiahnuté do bezpečia, kde bolo zbavené plodových obalov, osušené a zvážené. Po tých krokoch sa pristúpilo k tomu, že mláďa začali približovať k matke, aby si naň mohla zvyknúť. Správanie Janity sa našťastie zmenilo a po niekoľkých neúspešných pokusoch sa mláďa 4 hodiny po narodení prvýkrát napilo materského mlieka.

 

Dvojdenné sloníča sa prvýkrát ukázalo návštevníkom zoo

Ako sa píše na stránke zoo, mladý samček bol od prvej chvíle veľmi aktívny a využíval si každú príležitosť, aby sa od matky napil. Pretože všetko prebiehalo hladko, už deň po svojom narodení sa mohol pod dohľadom chovateľov zoznámiť so slonicou Tamarou a o ďalší deň neskôr tiež s Donnou a jej trojročnou dcérou Sitou. Ešte toho dňa sa potom až dvojdenné sloníča prvýkrát ukázalo návštevníkom zoo.

 

MAXOVI PRIBUDOL KAMARÁT

Foto:Facebook-Zoo Praha

Foto:Facebook-Zoo Praha

7. októbra 2016 pribudol k Maxovi kamarát. Narodilo sa ďalšie slonie mláďa. Slonica Tamara bola gravidná 658 dni a jej pôrod chovatelia už očakávali. Tamara prekvapila rýchlosťou, s akou svoje mláďa porodila. Otcom sloníčaťa je už spomínaný Ankhor. Ten o Tamaru prejavil záujem hneď na začiatku decembra 2014.

Zoo hneď od začiatku očakávalo, že novonarodené mláďa bude „parťákom“ na divoké hry s Maxom.

 

A tu má malý sloník prvý deň života za sebou

 

OBE SLONIE MLÁĎATÁ SÚ K VIDENIU V ÚDOLÍ SLONOV

Obe tohtoročné prírastky pražskej zoo, štrnásťdenné slonie mláďa a už polročný Max, sú za pekného počasia k videniu vo vonkajšom výbehu v Údolí slonov. Zoo sa prírastkom veľmi teší a sleduje ich kadý krok: Najmladšiemu pražskému prírastku ešte nie sú ani dva týždne, za tú dobu sa toho ale stačilo veľa naučiť. Od narodenia veľmi dobre prospieva, preto bolo pár dní po pôrode spojené so starším sloníčaťom Maxom.

 

 

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen