Zaujímavosti

Omyly automobilizmu: DeLorean DMC-12. Návrat do budúcnosti?


videní: 5.9K

Takmer určite tento automobil poznáš z filmu Návrat do budúcnosti, kde excentrický vynálezca dokázal pretvoriť DeLorean DMC-12 na stroj času. Záujem filmových producentov bol pochopiteľný – vozidlo mal ojedinelý neopozeraný vzhľad. Obrovským lákadlom bola aj dohora výklopné dvere, ktoré dnes poznáme najmä z modelov talianskej značky superšportov Lamborghini.

DeLorean DMC-12 bol postavený na báze britského Lotusu Esprit. John Zachary Delorean bol mladý, úspešný a teda aj veľmi bohatý človek, ktorý sníval o modernom, relatívne dostupnom, atraktívnom a bezpečnom automobile s motorom uprostred a veľkým priestorom vpredu kvôli deformačným zónam. Štandardom mali byť airbagy a použitá mala byť vtedy novovyvinutá plastová hmota IRM, z ktorej mala byť vyrobená karoséria.

Avšak realita bola iná. Deformačné zóny ani airbagy sa nepresadili, motor nebol uprostred, ale vzadu, automobil dostal rám a karoséria bola vyrobená z lacných plastov. Na tie sa potom nanášali tenké vrstvy nerezovej ocele. Realizácia sa v roku 1975 stretla s množstvom problémov a projekt DeLoreanu nabral oneskorenie.

Pod zadnou kapotou DeLoreanu bil šesťvalec s objemom 2,8 litra a sekundovala mu 5-stupňová manuálna prevodovka. Motor bol vyvinutý v spolupráci Peugeotu, Volva a Renaultu. Zacharymu DeLoreanovi chýbalo množstvo peňazí a nebolo jasné, kde sa bude vozidlo vyrábať. V tej dobe v Británii zúrila veľká nezamestnanosť. Zachary teda prišiel s ponukou továrne a vytvorením 2.500 pracovných miest za vtedajšou premiérkou Margaret Thatcherovou, ktorá jeho ponuku prijala a na oplátku mu poskytla potrebné financie. Výroba modelu DMC-12 teda mohla začať.

 

 

DeLorean bol predstavený v jari 1981 na autosalóne v Ženeve, kde zožal obrovský úspech. Všetci boli zvedaví na automobil s atraktívnou “kovovou” karosériu a dverami otvárateľnými dohora. Napriek tomu, že mal motor vzadu, nebol extrémne pretáčavý a ponúkol relatívne pohodlné cestovanie. Hoci cena narástla na 25.000 dolárov (ekvivalent dnešných približne 55.000 eur), zákazníkov si našiel. Dokonca sa museli zapisovať na poradovníky a používané DeLoreany stáli častokrát viac ako nové.

Čoskoro sa však prišlo na to, že DMC-12 neodsahuje kvalít Mercedesu, ako sa pôvodne predpokladalo, Bol vyrábaný ručne a väčšinu dielov dodávali iné značky, no napriek tomu trpel veľmi nízkou kvalitou spracovania a motor trpel nedostatkom výkonu. Po roku prišiel prudký pokles predajov – o vozidlo zákazníci prestali javiť záujem, čo vyústilo do existenčných problémov.

Trpezlivosť došla aj britskej vláde, ktorá prestala DeLoreana podporovať. Posledný májový deň v roku 1982 zišiel z výrobnej linky posledný model DMC-12 a automobilka DeLorean krátko na to vyhlásila bankrot. John Zachary DeLorean sa v zúfalej snahe zachrániť svoj sen zaplietol do obchodovania s drogami, za čo bol aj zatknutý.

Nedávno sa však objavili správy o vzkriesení značky, no je na mieste nechať svoje očakávania nízke.

 

Video si môžeš pozrieť tu:

Zdroj fotografií: Wikipedia, Flickr

NENECHAJ SI UJSŤ OSTATNÉ DIELY SERIÁLU OMYLY AUTOMOBILIZMU:

taz_skoda_1203_in_bratislava_6819313181

Škoda 1203. Auto, ktoré stálo pri začiatku, ale aj konci života

skoda_120_madrid

Škoda 105/120. Najznámejšia škodovka

bond_bug_cac_414j_lincoln_castle

Bond Bug. Zvláštna a labilná britská trojkolka

Fiat_Multipla_silver_front

Fiat Multipla. Najškaredšie auto sveta?

trabant-380247_1280

Trabant, alebo Bakelitové Motorové Vozidlo

citroen-2cv-833357_1280

Citroen 2CV. Škaredé káčatko

 

 

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov