Zaujímavosti

Globálne otepľovanie môže odhaliť šokujúce nukleárne tajomstvo americkej armády


videní: 5.1K

Tajná opustená nukleárna základňa sa čoskoro odhalí práve vďaka globálnemu otepľovaniu a následnému topeniu ľadovcov v Grónsku.

 

Prvý mobilný jadrový generátor na svete

Očakáva sa, že ak topenie ľadu okolo Camp Century bude pokračovať aj naďalej, do mora tak unikne obrovské množstvo toxického odpadu. Camp Century je výskumné zariadenie vyradené z prevádzky americkou armádou v čase vrcholiacej studenej vojny v roku 1967. Základňa sa stala domovom pre prvý mobilný jadrový generátor na svete. Svoje brány otvorila v roku 1959 pre 200 vojakov a zahŕňala 3 km sieť tunelov pochovaných vo vnútri ľadovca.

 

Vláda Dánska nebola informovaná o skutočnom účele objektu

Avšak vláda Dánska – ktorá v tej dobe vlastnila územie, na ktorom bola základňa vybudovaná – nebola informovaná o skutočnom účele objektu: Project Iceworm, ktorého cieľom bolo odpálenie jadrových rakiet cez tunely v ľade až do krajín Sovietskeho zväzu. Americká armáda vymyslela tajný plán vybudovať rozsiahlu sieť tunelov, ktoré mali smerovať von zo základne Camp Century. Pomocou týchto tunelov mali byť schopní odpáliť až 600 rakiet v čo najkratšom čase, aspoň takto to tvrdí denník Guardian. Projekt Iceworm bol zrušený kvôli nestabilite ľadu a Camp Century následne zatvorený. Predpokladá sa však, že približne 9 200 ton chemického odpadu ostalo pod ľadom až do dneška.

 

Odpad je ukrytý pod 35 metrov hrubou vrstvou ľadu.

Vedci sa domnievajú, že tony odpadov PCB (polychlórovaných bifenylov), ktoré spôsobujú rakovinu u ľudí, by mohlo byť práve vďaka globálnemu otepľovaniu a topeniu ľadovcov vypustených do vody, ktorá obklopuje základňu. Odpad je pochovaný pod ľadom hrubým približne 35 metrov, ale štúdie v odbornom časopise Geophysical Research Letters tvrdia, že globálne otepľovanie by mohlo spôsobiť úplne roztopenie ľadu počas najbližších 75 rokov.

Štúdia tvrdí, že utajovaný odpad by sa mohol stať zdrojom napätia medzi USA, Grónskom a Dánskom. Zároveň predstavuje nadnárodný a multigeneračný problém.

Zdroj: independent
Titulná foto: wikipedia

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen