Zaujímavosti

Krajiny zobrazené na pixelovej mape podľa počtu obyvateľov


videní: 7.7K

Rekonštrukcia máp na základe rôznych premenných môže byť veľmi užitočným nástrojom pre pochopenie sveta v ktorom žijeme. Je pravdou, že v tomto prípade niektoré krajiny zmizli z mapy, ale mnoho z nich sa na základne počtu obyvateľov značne rozšírilo. Napríklad taká Kanada sa miesto pôvodnej obrovskej oblasti zmenila na úzku natiahnutú časť v Severnej Amerike, zatiaľ čo India zaberá omnoho väčšie územie ako pred tým.

Ďalším zaujímavým faktom je, že Severná Kórea má s 25,1 miliónmi ľudí väčšiu populáciu ako Austrália s 23,7 miliónmi. Dánsko takmer zmizlo z mapy a Rusko, ktoré na mapách zaberá značnú časť sveta je teraz oveľa menšie ako Čína.

Autorom tejto mapy je TeaDranks. Inšpirácia pochádza z tejto, už staršej mapy. No ako dodáva autor, mierka jeho mapy je dvakrát väčšia ako tá pôvodná.

Je dôležité si uvedomiť, že aj v dnešnej modernej dobe je problém vytvoriť úplne presnú mapu. Problém nastáva s projekciou, pretože nieje jednoduché projektovať mapu zo sférickej gule do plochej roviny. Robí sa to pomocou rôznych techník, z ktorých každá ma svoje výhody a nedostatky.

Spomínanú mapu vo vysokom rozlíšení nájdeš na tomto odkaze.

nkic8gh

Zdroj: iflscience.com
Foto: reddedit.com

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov