Zaujímavosti

Čínsky miliardár ukrýva 6% svetových zásob hliníka v Mexiku


videní: 2.2K

Po železe je hliník najbežnejšie používaným kovom, a k tomu je aj neuveriteľne cenný. Počas niekoľkých posledných rokov v Číne stúpla produkcia hliníka. Existujú však náznaky, že jeden podnikateľ z Číny manipuluje s trhom a cenami na trhu.

Podľa vyšetrovania Wall Street Journalu, čínsky miliardár Liu Zhongtian – zakladateľ konglomerátu China Zhongwang Holdings, využíva továreň vlastnenú spoločnosťou v Mexiku, kde skrýva obrovský podiel dodávok hliníka do sveta. Týmto je schopný vyhnúť sa obchodným obmedzeniam, ktoré súvisia s Čínou, zatiaľ čo si uplatňuje rozdeľovanie daňových výhod v Mexiku v rámci Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA).

Nižšie dodávky a zisky.

Všetko sa to začalo v roku 2010, kedy padlo podozrenie kvôli obrovskému poklesu zásielok hliníka do USA. Pozorovaných bolo mnoho čínskych spoločností, vrátane dcérskych spoločností China Zhongwang. Podľa Amerického ministerstva obchodu neklesli však iba zásielky, ale aj zisky týchto spoločností.

Rýchlo sa však presunieme do roku 2014, kedy pilot poverený kalifornským výborom zaujímajúcim sa o obchodovanie s kovmi, letel ponad mesto San José Iturbide, kde si všimol približne 1,1 milióna ton hliníka, naskladaného za ostatným drôtom. To predstavovalo približne 6% súčasnej svetovej zásoby.

Niekoľko vysoko postavených odborníkov tvrdí, že pán Liu tajne riadi továrne v Mexiku a udržiava tak tieto sklady plné. Tým že zásielky papierovo pochádzajú z Mexika, sa vyhýba extrémne vysokej tarife ktorú by musel zaplatiť pri dovoze čínskeho hliníka.

Potvrdenie obchodných vzťahov v Mexiku.

Liu sa k týmto záležitostiam oficiálne nevyjadril. Tvrdí však, že nemá žiadne obchodné záujmy v Mexiku. Avšak, obchodný partner Po-Chi „Eric“ Shen priznal obchodné vzťahy práve s pánom Liu, konkrétne tie v Mexiku.

Pán Shen založil spoločnosť Aluminicaste v San José Iturbide, ktorej vlastníctvo bolo v roku 2013 prevedené na syna práve spomínaného pána Liu. V priebehu doby, sú americké úrady presvedčené, že hliník ktorý sa objavil v závode Aluminicaste v Mexiku bol tajne dovezený z Číny. Majetok pána Shena bol zabavený, ale pán Liu a China Zhongwang Holdings ostali v podstate bez úhony.

Krátko po tom čo si lietadlo všimlo hliníkové zásoby, boli zakryté plachtou a neskôr prevezené na neznáme miesto. Pravdepodobne budú v najbližšej dobe prevezené do Vietnamu, z ktorého sa následne predajú do USA cez spoločnosť založenú v Kalifornii s názvom Perfectus Aluminum Inc. – založenou nikým iným ako synom pána Liu.

Obvinenie z manipulácií na trhoch.

Čínske spoločnosti už boli obvinené z manipulácií na trhoch, ktoré sú odôvodnené predajom lacného hliníka do celého sveta. Táto aféra medzi USA a Čínou pravdepodobne zvýši napätie medzi týmito dvoma krajinami. Kto vie ako to celé dopadne.

Zdroj: iflscience.com
Zdroj titulnej foto: pixabay.com

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen