Zaujímavosti

Najdrahšie vojny, do ktorých boli zapojené Spojené štáty II. časť


videní: 7.5K

Včera sme ti priniesli I. časť článku o najdrahších vojnách, do ktorých boli zapojené Spojené štáty. Dnes je tu druhá časť:

Prvá svetová vojna

Prvá svetová vojna bola 5. najdrahším vojnovým konfliktom pre USA. Vojna trvala už od roku 1914, no Spojené štáty zasiahli až v roku 1917. Dôvodom zapojenia boli zhoršené vzťahy s Nemeckom kvôli vyhlásenej neobmedzenej ponorkovej vojne zo strany Nemecka. Po zapojení USA sa vojna skončila o 18 mesiacov neskôr. Ukázalo sa to aj na nákladoch čo pre USA predstavovalo približne 334 miliárd $. V tej dobe to predstavovalo približne 14% hrubého domáceho produktu.

prvá svetová vojna
Zdroj: wikipedia

Kórejská vojna

Kórejská vojna, bol ozbrojený konflikt na Kórejskom poloostrove. Severná Kórea, ktorú podporoval Sovietsky zväz a Čína, napadla Južnú Kóreu za ktorú sa postavili USA. Útok nastal nečakane v roku 1950 s cieľom násilného spojenia týchto dvoch krajín. Technicky sa vojna nikdy neskončila, bola podpísaná iba dohoda o prímerí ktorú podpísali predstavitelia OSN, KĽDR, ČLR a ZSSR. Kórejská republika ( Južná Kórea ) sa k ním nikdy nepripojila. Hranica medzi KĽDR a Južnou Kóreou je najviac stráženou hranicou na svete a občasné konflikty sú tu úplne bežné. Spojené štáty túto vojnu stálo celkovo približne 341 miliárd $.

korea vojna
Zdroj: wikipedia

Vojna vo Vietname

Vojna vo Vietname je pre Spojené štáty treťou najdrahšou vojnou v ktorej bojovali. Všetko to začalo keď severná komunistická časť napadla juh. Rovnako ako v Kórejskej vojne, aj tu za severom a juhom stáli rovnaké mocnosti. Bojovalo sa v rokoch 1964 až 1975. Nielen že Spojené štáty nedokázali pomôcť Južnému Vietnamu, ale utrpeli obrovské straty na životoch. A cena tejto zbabranej vojny? 738 miliárd $.

vietnam
Zdroj: wikipedia

Vojna proti terorizmu

Odhad v roku 2010 sa zastavil na čísle 1,6 bilióna $. Vojna proti terorizmu začala po udalostiach z 11. septembra 2001. Miesta bojov sa počas uplynulých rokov menili. Všetko to začalo v roku 2001 s honbou za Usama Bin Ládinom. Pokračovalo sa v Iraku, kde USA zvrhli vládu Saddáma Husajna. Najnovším cieľom je ISIS, ktorí rozpútavajú chaos po celej Európe.

Can the US actually defeat ISIS? the limits of "limited war"

Zdroj: flickr

Druhá svetová vojna

Najdrahšia vojna v histórií Spojených štátov ktorej sa zúčastnili. USA neutrpela iba obrovskú stratu peňazí, ale aj mnoho premárnených životov amerických vojakov. Odhadom 4 bilióny $ a približne 400 000 mŕtvych vojakov. USA sa do vojny zapojili po japonských útokoch na Pearl Harbor a zotrvali až do konca v roku 1945.

druha svetova vojna
Zdroj: wikipedia

Zdroj: warhistoryonline, wikipedia
Zdroj titulnej foto: pixabay

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov