videní: 401
Nikdy nevieš, čo sa ti môže počas bežného dňa prihodiť. Občas nastanú situácie, kedy nemáš pri sebe svoju súpravu prvej pomoci. Máme pre teba dobrú správu! Prvú pomoc ti totiž môžu podať aj predmety, ktoré sa bežne povaľujú v každej domácnosti. Ktoré to sú a kedy ich použiť?
1. Mlieko či džús
Pri popálení je nutné postihnutú oblasť čo najskôr ochladiť. Odborníci odporúčajú nechať na popálené miesto tiecť studenú vodu z vodovodu aspoň 10-15 minút – nie kratšie. Avšak v prípade, že v okolí nie je vodovodný kohútik, môže pomôcť akákoľvek studená kvapalina. Napríklad mlieko či džús. Nikdy však neaplikuj na poškodené miesto olej ani nič mastné.
2. Plastové vrecko
Pri popáleninách ešte chvíľu dostaneme. Po ochladení treba postihnutú časť tela oviazať. Ak však nemáš po ruke obväz, bariéru proti mikróbom môže nahradiť aj mikroténové vrecko. Navyše sa nelepí sa pokožku a neprepustí vlhkosť. Na chate použi pokojne vrecko z potravín alebo mrazených výrobkov.
3. Plienky a vložky
Tieto predmety sa skvelo hodia, ak nemáš po ruke obväzový materiál. Sú hygienické a majú skvelé absorpčné vlastnosti.
4. Cukor
Ak si bol nedočkavý a guláš na chate si ochutnával priamo z kotlíka, na popálený jazyk ti pomôže cukor. Stačí si ho dať do úst a počkať, kým sa rozpustí. Cukor znižuje pocit popálenia a pomoc poskytne aj tvojim chuťovým pohárikom, ktoré obnoví.
5. Podprsenka
Zdá sa, že v prípade, kedy potrebuješ pomoc, máš navrch, ak si žena. Obyčajná (nie silikónová) podprsenka môže v prípade núdze slúžiť ako dočasná ochranná maska pred dymom. Vložky v podprsenke sú vyrábané z priedušných materiálov a dokážu čiastočne filtrovať dym a sadze, ktoré zabraňujú normálnemu dýchaniu.