Zaujímavosti

Priezviská: Toto sú tie najdivnejšie a najzábavnejšie na Slovensku!

priezviská

videní: 4.4K

Po celom svete nájdeme mnohé zaujímavé priezviská. Priezvisko je na Slovensku od konca 18. storočia (vláda Jozefa II.) úradne záväznou informáciou (spolu s krstným menom). Vzniklo ako odlišovací prvok. Zo začiatku sa k menu pridávala prezývka, ktorá danému jedincovi jednoducho prischla.

Najčastejšie sa k menu pridalo niečo, čo napovedalo, odkiaľ človek pochádza ( napr. Ján od Klokočova). Ďalej to boli prezývky podľa povolania, ktoré vykonával (napr. Kováč). Priezviská vznikali priamo úmerne s rastom populácie. Nebolo zriedkavé, že v dedine, kde už bol jeden Jozef sa ľudia tomuto menu vyhýbali a vyberali z kalendára pre svoj nový prírastok iné meno. S výberom mena pomáhal často aj farár. Ľudia sa však rodili rýchlejšie, ako umierali, a preto už na rozlíšenie človeka od človeka nestačilo len krstné meno. Okrem toho bolo priezvisko super pre identifikáciu človeka na úradoch.

 

 

 

Priezviská prechádzali akýmsi vývojom až do dnešnej podoby. Takže zo začiatku tu máme Petra z Bystrice, teraz je už z neho Bystrický, Bystričan… Najviac používaným priezviskom na Slovensku (a aj v Chorvátsku) sa stalo rokmi priezvisko Horváth. Podľa posledného sčítania toot priezvisko nosí cez 30 000 obyvateľov. Toto meno znamená Chorvát. Poukazuje to na osídľovanie Slovenska z juhu.

Keďže si dávali ľudia priezviská v minulosti, kedy ešte slová, ktoré využívali, mali iný význam, respektíve sa chápal len jeden ich význam, dnes sú pre nás tieto dobové priezviská často zvláštne alebo vtipné. Aké sú najzaujímavejšie mená Slovákov a Sloveniek?

1 2 »

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore
});

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov