Zaujímavosti

Čo keby neexistovali fosílne palivá?

fosílne palivá

videní: 465

Ako by náš svet vyzeral, ak by neexistovali fosílne palivá? Čo keby staré karbónske pralesy nevytvorili ropné a plynové polia, ktoré využívame na výrobu fosílnych palív?

Priemyselná revolúcia bola z veľkej časti poháňaná uhlím. Drevo a drevené uhlie sa používali ako palivo aj na tavenie železa. Ešte predtým, v 16. storočí sa drevo v Británii stávalo vzácnou komoditou – Británia však v tomto období mala menej ako 10 miliónov obyvateľov.

 

pexels.com

Stromy rastú pomaly a zaberajú veľkú plochu. Drevo má taktiež iba polovičnú energetickú hustotu ako uhlie, takže ho musíme spáliť oveľa viac.  Pozornosť by preto vzbudzovalo Rusko, Kanada a Južná Amerika – tieto oblasti majú obrovské plochy zalesnenej pôdy.

Bez uhlia a ropy ba ranní chemici čelili oveľa náročnejšiemu návrhu syntézy uhľovodíkov s dlhým reťazcom z etanolu alebo rastlinného oleja. Plasty a syntetický kaučuk by boli vyvinuté až oveľa neskôr a pravdepodobne by boli príliš drahé na použitie v hračkárskom priemysle – rovnako aj na jednorazové obaly.

1 2 »

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen